❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Skóra trądzikowa – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Trądzik jest poważnym problemem, który dotyka nie tylko nastolatków. Może także przytrafić się osobom dorosłym. Podstawą walki z nim jest właściwe rozpoznanie trądziku oraz prawidłowa pielęgnacja dotkniętej nim cery. Jak rozpoznać skórę trądzikową i jak o nią dbać sposobami domowymi i profesjonalnymi? Czym jest trądzik różowaty i kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak rozpoznać skórę trądzikową?

Mianem trądziku określamy chorobę, która objawia się występowaniem ropnych krostek, wykwitów oraz zaskórników. Dzieje się tak, gdy gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzone i produkują zbyt dużą ilość łoju. Towarzyszy temu nadmierne rogowacenie naskórka, który powoduje zatkanie ujścia gruczołów. W takim środowisku dochodzi do namnażania się bakterii wywołujących miejscowy stan zapalny.

Skóra trądzikowa charakteryzuje się skłonnością do nadmiernej produkcji sebum, dlatego też zwykle błyszczy się i jest tłusta w dotyku. Nie zmienia tego nawet umycie twarzy wodą z mydłem, a ekspozycja na słońce pogłębia problem. Pory są rozszerzone i dobrze widoczne. Często powstają na niej liczne zaskórniki i wypryski. Rozpoznanie skóry trądzikowej nie jest więc trudne.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, która pozwala na ograniczenie jej problemów i powstawania kolejnych zmian. Stosowanie się do zaleceń dotyczących tego rodzaju cery to kluczowy element leczenia. Warto więc wiedzieć, jak na co dzień ją pielęgnować.

Sposoby domowe na walkę z chorobą

Domowe sposoby pielęgnacji cery trądzikowej, nawet jeśli nie leczą samej przyczyny, pozwalają na utrzymanie prawidłowej higieny skóry, a tym samym – na zmniejszenie ilości zatkanych porów i ropnych wyprysków. Jeśli więc masz ten właśnie rodzaj cery, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Najważniejsze jest przeprowadzane w regularnych odstępach czasu złuszczanie, oczyszczanie oraz prawidłowe nawilżanie. Duże znaczenie ma rodzaj i jakość używanych w tym celu kosmetyków.

Podstawową sprawą, o której warto pamiętać, jest nie przesuszanie skóry ze skłonnością do występowania trądziku. To mogłoby spowodować naturalną odpowiedź skóry, jaką jest nadmierna produkcja sebum. Problem pogłębił by się zamiast zniknąć. Do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej należy więc używać delikatnych płynów micelarnych albo toników bez alkoholu. Brak zawartości alkoholu to konieczność, trzeba o tym pamiętać bezwzględnie.  Wybieraj kosmetyki, które mają odczyn neutralny lub lekko kwaśny oraz są pozbawione tłuszczów. Warto także postawić na kremy zawierające minerały – cynk i pochodne miedzi.

W przypadku skóry trądzikowej należy także unikać ekspozycji na słońce. Jeśli więc lubisz opalanie, posmaruj twarz kremem z wysokim filtrem. To pomoże Ci zapobiec przesuszeniu skóry i jej przetłuszczaniu się.

Profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Niezależnie od tego, czy potrafisz samodzielnie zadbać o swoją, skłonna do trądziku, skórę, czy też nie, powinnaś regularnie korzystać z usług dobrej kosmetyczki. Tylko w profesjonalnym gabinecie możesz wykonać zabiegi, które w efektywny i bezpieczny sposób pomogą Ci oczyścić i nawilżyć cerę, oczyścić zatkane pory i usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. Z jakich zabiegów warto skorzystać? Oto kilka z nich:

  • peeling enzymatyczny – to peeling przy użyciu kwasów. Odpowiednio wybrany kwas w stosownym do Twojej skóry stężeniu doskonale złuszcza martwy naskórek. Dzięki temu otwiera i oczyszcza zatkane pory skóry. Ale to nie wszystko, bowiem peeling może mieć także działanie nawilżające, antyseptyczne i łagodzące. Usuwa miejscowe stany zapalne, pozostawiając skórę czystą i zdrową. Doskonale w przypadku cery tłustej i ze skłonnością do trądziku sprawdza się kwas salicylowy;
  • peeling kawitacyjny – zabieg ten w skuteczny i bezpieczny sposób oczyszcza skórę. Stanowi najlepszą alternatywę dla manualnego usuwania zaskórników i wyprysków, które wręcz pobudza skórę do wzmożonej produkcji sebum. Dzięki peelingowi kawitacyjnemu Twoja skóra będzie nie tylko czysta, ale także zdrowa. Zabieg ten doskonale usuwa zrogowaciały naskórek i wszelkie zanieczyszczenia, otwiera i oczyszcza pory. Nie wywołuje przy tym efektów ubocznych w postaci zaczerwienienia czy miejscowych stanów zapalnych. Peeling kawitacyjny polega na poddaniu skóry, zwilżonej uprzednio, działaniu fal dźwiękowych emitowanych przez specjalnie do tego celu przeznaczone urządzenie. Tak przygotowaną skórę można następnie poddać innym zabiegom, na przykład nawilżającym. Zabieg jest całkowicie bezbolesny;
  • mikrodermabrazja – jest to zabieg, który usuwa martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami w sposób mechaniczny. W tym celu używa się urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową, która delikatnie ściera kolejne warstwy skóry. Jest szczególnie skuteczny w oczyszczaniu skóry trądzikowej, ale ma także inne pozytywne działanie na skórę – usuwa przebarwienia, zmarszczki czy blizny potrądzikowe.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest chorobą, do której objawów należą nieestetycznie wyglądające krostki, zaczerwienienia i plamy. Przyczyny jego występowania bywają trudne do określenia. Zauważono bowiem, że schorzenie to często występuje w towarzystwie innych problemów zdrowotnych, do których należeć mogą: choroby układu pokarmowego, alergie czy nadciśnienie tętnicze.

Podłoże trądziku różowatego jest złożone – wyliczyć tu należy predyspozycje genetyczne, kolor skóry (bardziej podatne na niego są osoby o jasnej karnacji), nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu endokrynnego oraz naczyniowego, nieprawidłową dietę, miejscowe infekcje skórne, a nawet stres.

Występowanie trądziku różowatego ogranicza się wyłącznie do skóry twarzy. Choroba ta częściej dotyka kobiet, choć u mężczyzn ma cięższy przebieg, a jej objawy nasilają się zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

W prawidłowym rozpoznaniu choroby pomoże z pewnością znajomość jej przebiegu. Trądzik różowaty ma trzy fazy:

  • fazę rumieniową – na skórze twarzy widoczny jest rumień, czyli zaczerwienienie. Naczynia krwionośne są rozszerzone, a skóra jest napięta, czasem odczuwany jest także jej świąd;
  • fazę grudkowo – krostkową – na skórze pojawiają się zmiany o charakterze wyprysków, grudek i krostek, które lekko się złuszczają;
  • zmiany naciekowe lub przerostowe – pojawia się prawie wyłącznie u panów i charakteryzuje występowaniem zlewających się guzków, które czasem przerastają i włóknieją. Zdarza się także, że dochodzi do powikłań obejmujących gałki oczne – zapalenia spojówek, a nawet rogówek lub tęczówek.

Leczenie trądziku różowatego opiera się na:

  • podawaniu pacjentowi odpowiednich leków – w zależności od przyczyny choroby są to antybiotyki, retinoidy lub sterydy. Wspomagająco dobrze sprawdzają się pasty i maski z dużą zawartością minerałów;
  • unikaniu czynników pogłębiających objawy choroby – alkoholu, stresu, mocnej herbaty, kąpieli słonecznych, gwałtownych zmian temperatury, kąpieli w zbyt ciepłej wodzie oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Trądzik to poważny problem, ale można z nim skutecznie walczyć. Warto, bowiem szpecące skórę twarzy krostki i zaskórniki mogą poważnie zachwiać poczuciem własnej atrakcyjności. Jeśli nie potrafisz zapobiec pojawianiu się kolejnych wykwitów poprzez codzienną pielęgnację, zgłoś się do dobrego gabinetu w którym znajdziesz pomoc dermatologa lub kosmetologa.

Czytaj na naszym blogu:

Autor wpisu

Partnerzy