- Cena: 180zł
Czym jest bruksizm?
Zgrzytanie zębami czy ich zaciskanie jest powszechnym schorzeniem. Ważne, by wiedzieć, że zęby górne i dolne powinny być ze sobą w kontakcie około 20 minut na dobę. Najczęściej ma to miejsce w czasie jedzenia czy połykania. W każdej innej sytuacji zęby górne i dolne nie powinny się ze sobą stykać, a usta powinny być zamknięte. Zaciskanie przeważnie nie uszkadza samych zębów, lecz wpływa destrukcyjnie na przyzębie, stawy skroniowo-żuchwowe, kość wyrostka zębodołowego.
Zgrzytanie zębami to bruksizm. Samo w sobie nie jest chorobą, lecz daje wyraźne znaki co do tego, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Bruksizm to patologiczne tarcie zębami szczęki o zęby żuchwy. Bardzo często występuje w nocy.
Skuteczna terapia bruksizmu – igłowanie
Igłowanie w terapii bruksizmu ma na celu pozbycie się skurczu mięśni, nadmiernego napięcia mięśniowego. Igłowanie jest elementem fizjoterapii. To właśnie fizjoterapeuta dobiera długość oraz grubość igieł. Pod uwagę bierze się dolegliwości pacjenta. Wprowadzenie igły jest bezbolesne. W zależności od wybranej techniki igłowania, można poczuć jedynie delikatny ból lub skurcz podczas zabiegu.
To, co jest istotne, to wyjątkowa skuteczność zabiegu. Metoda wykorzystuje bardzo cienkie, suche igły, czyli bez żadnego środka farmakologicznego. Suche igłowanie jest polecane w leczeniu bóli mięśniowych, bólu zatok, głowy oraz nerwobóli.
Przyczyny bruksizmu
- zakwaszenie organizmu,
- nadmierny stres,
- infekcje pasożytnicze,
- nawykowe żucie gumy,
- nieprawidłowe kontakty na zębach własnych bądź źle wyprofilowanych wypełnieniach,
- braki zębowe,
- źle wykonana proteza.
Objawy bruksizmu
- bóle głowy, karku i pleców,
- bóle ucha oraz zaburzenia słuchu,
- tzw. twarz kwadratowa, czyli przerost mięśnia żwacza i skroniowego,
- bolesność okolicy przyczepów mięśnia żwacza i skroniowego,
- tarczyki wytarcia,
- maceracja oraz anemizacja śluzówki policzków i języka,
- zaniki przyzębia,
- częste krwawienia z dziąseł.
Efekty igłowania
Metoda suchego igłowania przede wszystkim przynosi mięśniom żuchwy ogromną ulgę. Znikają także bóle głowy, nie budzimy się z zaciśniętą szczęką. Twarz się wyszczupla, nie odczuwamy dyskomfortu związanego z jedzeniem, mówieniem. Zabieg igłowania jest całkowicie bezpieczny pod warunkiem, że udamy się wyłącznie do sprawdzonej kliniki. Igły używane do zabiegu bezwzględnie muszą być nowe i sterylne.
Po zabiegu mogą pojawić się bardzo niewielkie siniaki w miejscach wkłuć lub zaczerwienienie. Wystarczy wypróbować zabieg igłowania w leczeniu bruksizmu, by przekonać się, że bardzo wiele dolegliwości bólowych, w tym stawowych, mięśniowych, nerwowych, można pożegnać, jeśli trafimy do odpowiedniego specjalisty.
Podczas konsultacji warto powiedzieć o wszystkich swoich obawach, wskazówkach, oczekiwaniach, by terapeuta mógł dopasować odpowiednią metodę leczenia bruksizmu do naszych potrzeb. Tylko wtedy rezultaty będą naprawdę zaskakujące.