- Cena: 150zł
- Indywidualny program terapii
- Czas:40-60 min
Czym jest terapia dla kobiet w ciąży?
Nie ulega wątpliwości, że w organizmie kobiety podczas ciąży zachodzą ogromne zmiany. Jednocześnie okres ciąży jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu, dlatego każda kobieta powinna zadbać zarówno o siebie, jak i o swoje przyszłe maleństwo. W trakcie dziewięciu miesięcy zachodzi szereg przemian, które mają na celu zapewnienie najlepszych warunków dla rozwijającego się płodu.
Zmiany w organizmie kobiety ciężarnej
Do narządów, który ulega największym przemianom, należy macica. Rozrasta się ona do “worka mięśniowego” o wadze 1000g
i pojemności 5 litrów. Jej początkowa waga do 70g. Macica wymusza z kolei zmiany w obrębie miednicy, która musi dostosować wymiary do rozwijającego się płodu. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki działaniu hormonów płciowych i relaksyny. Wpływają one na zwiększenie elastyczności tkanki łącznej. Miednica wyróżnia się także większą ruchomością – szczególnie w obrębie spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych.
Zmiany można także zauważyć w obrębie aparatu ruchu. Ze względu na zwiększenie masy macicy, dochodzi do pogłębienia krzywizn kręgosłupa oraz przemieszczenia się środka ciężkości. Zmiany te często mogą być przyczyną wzmożonego napięcia w obrębie więzadeł oraz mięśni, co prowokuje dolegliwości bólowe, bóle promieniujące do kończyn, uczucie zmęczenia, sztywności.
Dolegliwości kobiet w ciąży
Kobiety w ciąży mogą cierpieć na rozmaite dolegliwości. Do najpopularniejszych należą:
- bóle kręgosłupa – szczególnie w odcinku lędźwiowym,
- napięcie mięśniowe w obrębie barków, szyi,
- bóle w okolicy miednicy,
- obrzęki rąk oraz nóg,
- drętwienie palców,
- bóle promieniujące od pośladka do kończyny dolnej,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- bóle stawów kolanowych oraz biodrowych.
Wskazania do zabiegu
- bóle kręgosłupa – szczególnie w odcinku lędźwiowym,
- napięcie mięśniowe w obrębie barków, szyi,
- bóle w okolicy miednicy,
- obrzęki rąk oraz nóg,
- drętwienie palców,
- bóle promieniujące od pośladka do kończyny dolnej,
- wysiłkowe nietrzymanie moczu,
- bóle stawów kolanowych oraz biodrowych.
Aktywność fizyczna w ciąży
Ciąża o przebiegu fizjologicznym nie wymaga ograniczeń co do umiarkowanej aktywności fizycznej. Jak potwierdzają rozmaite badania naukowe, wydolność kobiety w ciąży jest na tym samym poziomie, co w okresie przed ciążą. W okresie pomiędzy 25 a 32 tygodniem dochodzi do zwiększenia pojemności wyrzutowej serca, a także do objętości krwi. Wzrostowi ulega wentylacja płuc. Warunki te sprzyjają regularnej aktywności fizycznej, której celem jest ograniczenie różnych dolegliwości.
Wiele kobiet w ciąży boryka się z rozmaitymi problemami. Mogą pojawić się skurcze, obrzęki w obrębie kończyn dolnych. Rozwijająca się ciąża ma wpływ również na zmianę postawy ciała. Ustawienie zmienia miednica, co wpływa niekorzystnie na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Problemem może być dodatkowo narastające rozciągnięcie mięśni w obrębie brzucha.
Kluczowe znaczenie ma odpowiednio dobrana aktywność, która będzie ukierunkowana na poprawę statyki ciała. Terapeuta wprowadza ćwiczenia czynne w pełnych zakresach, ćwiczenia mające uelastycznić mięśnie brzucha oraz mięśnie w obrębie kręgosłupa, ćwiczenia oddechowe i rozciągające. Dobierane są one w zależności od możliwości i wcześniejszej aktywności fizycznej. Ćwiczenia w ciąży mają na celu:
- odtworzenie lub utrzymanie pełnych zakresów ruchomości w stawach,
- rozciąganie tkanek miękkich w obrębie miednicy, kończyn dolnych i kręgosłupa,
- poprawę postawy ciała,
- wzmocnienie słabszych grup mięśniowych,
- pobudzenie układu krążenia.
Terapia ciężarnych kobiet
Pierwszym etapem jest szczegółowa konsultacja. Terapia dla kobiet w ciąży ma za zadanie odpowiednie przygotowanie do porodu, poprawę ruchomości w obrębie miednicy w różnych pozycjach, wzmocnienie mięśni miednicy w okresie ciąży, zniwelowanie bólów kręgosłupa.
Do najczęstszych rodzajów terapii należą:
- terapia w rozejściu spojenia łonowego,
- terapia dna miednicy,
- terapia kręgosłupa.
Kobiety w ciąży narażone są na wystąpienie różnorodnych dolegliwości w związku ze zmianami, jakie przechodzi ich organizm. Najczęściej spotykają się one z bólami kręgosłupa, miednicy czy problemami w obrębie kończyn dolnych. Istotna jest świadomość czynników, które mogą zaburzać prawidłowe funkcjonowanie aparatu ruchu. Wprowadzenie specjalistycznych ćwiczeń przez terapeutę redukuje objawy bólowe. Terapia dla kobiet w ciąży jest przede wszystkim ukierunkowana na odzyskanie prawidłowej ruchomości w stawach, a także obniżenie wzmożonego napięcia mięśniowego. Dodatkowy atut to korekcja postawy ciała.