Uśmiech dziąsłowy – sposoby leczenia kłopotliwej wady

Wady dotykające twarzy zawsze są szczególnie kłopotliwe. Trudno jest ukryć je przed naszymi bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami. Pozostając doskonale widocznymi, obniżają nasze poczucie własnej atrakcyjności, przysparzają nam kompleksów, w skrajnych przypadkach nawet popychają do wycofania się z życia w obrębie społeczności.

Tak właśnie jest w przypadku uśmiechu dziąsłowego – wady, która staje się widoczna w chwili, gdy się uśmiechamy. Jest ona jednak na tyle charakterystyczna, że staje się poważnym problemem dla osoby dotkniętej nią – sprawia, że próbuje ona kontrolować swój uśmiech, nie mogąc w pełni naturalnie cieszyć się pozytywnymi doświadczeniami. Czy istnieją sposoby, aby defekt ten usunąć? A jeśli tak – to jakie?

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

O uśmiechu dziąsłowym mówimy, gdy w momencie uśmiechu uwidaczniają się dziąsła górnej szczęki. I choć są one zauważalne u prawie każdego z nas, to w przypadku omawianej wady odsłonięta zostaje ich znacznie większa powierzchnia. Osoba dotknięta defektem wygląda, jakby miała zbyt duże, w stosunku do zębów, dziąsła.

Przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego nie zostały do końca poznane. Wymienia się wśród nich nieprawidłowy rozwój zębów, ich wielkość, defekt w budowie szczęki lub za krótką górną wargę.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Niezależnie od przyczyn powodujących ten defekt, uśmiech dziąsłowy można skorygować. Dzięki nowoczesnym metodom i zdobyczom medycyny możliwe jest usunięcie wady w sposób skuteczny, bezpieczny i bezbolesny. Omówimy trzy z nich.

Toksyna botulinowa

Doskonale wszystkim znany botoks służy nie tylko do usuwania zmarszczek, wypełniania ust i leczenia nadpotliwości, ale okazuje się bardzo skuteczny właśnie w korygowaniu uśmiechu dziąsłowego. Sam zabieg trwa niezwykle krótko i polega na ostrzyknięciu okolic skrzydełek nosa toksyną botulinową. Dzięki temu obniża się nieco siła mięśni podtrzymujących górną wargę i nie podnosi się ona zbyt wysoko.

Każdy pacjent, który bierze pod uwagę możliwość skorzystania z tej formy leczenia, powinien zapoznać się jednak z listą przeciwwskazań do wykonania zabiegu. U osób zdrowych nie niesie on żadnych zagrożeń, ale zrezygnować z niego powinny osoby:

  • w ciąży,
  • w trakcie antybiotykoterapii,
  • chore lub przeziębione,
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
  • z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Choć zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest mało inwazyjny, należy pamiętać, aby w okresie bezpośrednio po nim szczególnie o siebie dbać. Oznacza to, że:

  • należy unikać wysiłku fizycznego przez około 6 godzin po zabiegu,
  • należy ograniczyć mimikę twarzy przez pierwszych kilkanaście godzin,
  • dieta powinna składać się z produktów miękkich i łatwych do przeżucia,
  • nie powinno się pić alkoholu przez minimum 24 godziny.

Efekty ostrzykiwania toksyną botulinową będą utrzymywały się przez okres 6 – 8 miesięcy – uśmiech dziąsłowy zniknie. Po tym czasie warto zdecydować się na kolejny zabieg.

Aparat ortodontyczny

Kolejną z niechirurgicznych metod leczenia uśmiechu dziąsłowego jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. I choć w wielu przypadkach okazuje się skuteczna, to jednak jest obarczona wadami, które dla wielu pacjentów nie są do zaakceptowania.

Aparat ortodontyczny pozwala na korekcję zgryzu i poprawę estetyki uśmiechu, ale zmiany te nie zachodzą od razu po jego założeniu na zęby pacjenta. Wręcz przeciwnie – leczenie trwa zwykle kilka lat. Dla wielu osób to znacznie za długo.

Problem może stanowić także sam wygląd aparatu oraz kwestia komfortu pacjenta. Niektórzy z nich mają bowiem poważny problem z obecnością ciała obcego w jamie ustnej.

Do zalet tej metody należy jednak trwałość jej efektów.

Leczenie chirurgiczne

Ostatnia kategoria metod leczenia uśmiechu dziąsłowego obejmuje metody chirurgiczne. Do ich zalet należy zaliczyć trwałość efektów, ale są także wady, o których nie można nie wspomnieć. Jedną z nich jest ból lub dyskomfort, które może odczuwać pacjent bezpośrednio po zabiegu. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż ingerencja chirurgiczna nie jest przeznaczona dla każdego – istnieje lista przeciwwskazań do wykonania zabiegów.

Jedną z metod korekcji uśmiechu dziąsłowego jest odsłonięcie koron zębowych poprzez odsunięcie z nich nadmiaru dziąseł. Na korony zakładane są następnie porcelanowe licówki, które mają zapewnić pożądany efekt estetyczny.

Drugim sposobem jest podcięcie wędzidełka. Ten sposób wybierany jest dla tych pacjentów, u których wędzidełko jest przerośnięte lub zbyt nisko osadzone. W ten prosty sposób górna warga nieco opada, odsłaniając węższy pasek dziąsła, a uśmiech dziąsłowy staje się wspomnieniem.

Ilość metod leczenia uśmiechu dziąsłowego jest na tyle duża, że każda osoba dotknięta tą wadą może w komfortowy dla siebie sposób skorygować ją. Wystarczy tylko zgłosić się do gabinetu kosmetycznego, w którym uzyskać można kompetentną pomoc.

Oceń ten post

Autor wpisu

Partnerzy