fbpx

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Skuteczne leczenie trądziku – sprawdzone sposoby

Trądzik od razu kojarzy się z wiekiem dojrzewania. Nic bardziej mylnego, coraz częściej ta przykra dolegliwość pojawia się u dorosłych kobiet oraz mężczyzn. Życie z pryszczami nie tylko wpłynie na wygląd zewnętrzny, ale również pewność siebie osób cierpiących na tę dolegliwość diametralnie się zmniejsza. Wiele osób z pryszczami najchętniej zamknęłoby się w czterech ścianach, aby nie pokazać się innym w szkole czy w pracy. Pozbyć się go jest bardzo trudno, sposoby domowe najczęściej łagodzą dolegliwości na krótki czas, a w przypadku kobiet mocny makijaż często nie wystarcza, powodując zaostrzenie zmian chorobowych. Trądzik jest poważną oraz uciążliwą chorobą. Zdecydowanie nie można go bagatelizować. Jeśli na naszej twarzy są ciągłe nawroty, a skóra wygląda jak pobojowisko, konieczna będzie wizyta u dobrego dermatologa, lub w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej. Czym jest i dlaczego powstaje oraz jak z nim walczyć sprawdzonymi sposobami? Poniżej zostanie to przedstawione.

Czym jest trądzik i dlaczego powstaje

Zanim przejdziemy do meritum jak leczyć zmiany skórne sprawdzonymi sposobami, warto sięgnąć do genezy czym są i dlaczego powstają zmiany trądzikowe.

Jest to choroba skóry występująca w wieku dorastania, gdy pod wpływem zmian hormonalnych, nadmiernej produkcji androgenowej dochodzi do nadmiernej produkcji łojotokowej w gruczołach łojowych.

Objawami trądziku są:

 • zaskórniki, nazywane również wągrami,
 • grudki,
 • krostki, popularnie nazywane pryszczami.

Ich powstawanie wiąże się z nadmiernym wytwarzaniem łoju i wzmożonym rogowaceniem komórek przewodu wyprowadzającego gruczołów łojowych skóry. Nakładające się na siebie warstwy zrogowaciałego naskórka wypełniają przewód wyprowadzający i zamykają jego ujście. Zablokowane ujście przewodu gruczołu łojowego czopem łoju i zrogowaciałych komórek to tak zwany zaskórnik, który jest niezapalną postacią trądziku. W takim nagromadzeniu naskórka zrogowaciałego i łoju niektóre bakterie z gatunku Propionibacterium acnes, które żyją na powierzchni skóry, rozwijają się szczególnie dobrze i wywołują stan zapalny, który może powodować pęknięcie ściany przewodu wyprowadzającego i rozwój zapalenia w okolicy gruczołu łojowego. Grudki stają się wtedy duże, czerwone i bolesne.

Choroba dotyka aż 80% społeczeństwa, najczęściej spowodowana jest predyspozycjami genetycznymi.

bezpieczny zabieg na twarz

Zmiany skórne u dorosłych

Kosmetolodzy i dermatolodzy spotykają się z problemem pojawiania się tej choroby u dorosłych. Najprawdopodobniej przyczyną powstawania krost, są uwarunkowania genetyczne i skłonność do zbyt dużej produkcji sebum. Również zdarza się, że osoby, które narażone są na silny stres, mają większa skłonność do pojawiania się zmian skórnych zauważalna. Nieodpowiednia dieta, używki oraz przyjmowanie leków hormonalnych i antydepresyjnych może również wywołać nasilenie się choroby. Nie jest to jednak reguła, u osób niewykazujących tendencji do powstawania zmian skórnych, może on w ogóle się nie pojawić.

Kogo dotyka i jak wpływa na dotychczasowy styl życia

Na różnych stronach internetowych możemy przeczytać, że pryszcze i wągry najczęściej występują podczas rewolucji hormonalnej i zmianami zachodzącymi w organizmie dojrzewającego człowieka. Jednak coraz częściej do specjalistów z zakresu dermatologii zgłasza się coraz więcej osób, które dawno są po okresie dojrzewania. Osoby te nie mogą sobie poradzić z pojawiającymi się zmianami skórnymi. Duże zaskoczenie wywołuje diagnoza dermatologa, która jasno wskazuje, że dolegliwość, z którą się borykają to właśnie zmiany trądzikowe.

Często okazuje się, że choroba ta wymaga długotrwałego żmudnego leczenia. Wymagane są również zmiany dotychczasowego stylu życia. Odpowiednia dieta, zabiegi kosmetyczne, oraz dostosowane leki. Wszystko to pomoże w złagodzeniu objawów choroby, a nawet całkowitego jej zlikwidowaniu. Wielkim błędem będzie walczenie z chorobą na własną rękę bez konsultacji z odpowiednim dermatologiem. Stosowanie chemii, leków bez recepty peelingów lub wygniatanie i rozdrapywanie krost samodzielnie – pozostawią widoczne blizny, które ciężko będzie usunąć i zostanie przykra pamiątka po zmianach skórnych w przyszłości.

Jak bezpiecznie leczyć trądzik

Osoby dotknięte dolegliwością, często odkładają w czasie wizytę u dermatologa. Próbując zastosować domowe leczenie, o którym przeczytali w internecie. Na stronach poświęconym tematyką zdrowotną, opisywana jest cała gama metod na złagodzenie objawów lub całkowite usunięcie zmian skórnych. Jednak często okazuje się, że podjęte w domu przez działanie, bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, może spowodować pogorszenie choroby trądzikowej – skóra zostanie podrażniona, na twarzy pojawią się blizny a sama dolegliwość i tak pojawi się znowu po pewnym czasie. Może okazać się, że nawrót choroby powróci ze zdwojoną siłą niż do tej pory.

Do lekarza, najlepiej udać się już, kiedy zauważymy pierwsze zmiany pojawiające się na skórze. W początkowym stadium rozwoju choroby dużo łatwiej zastosować leczenie i zapobiec dalszemu rozwojowi.

usuwanie trądziku w gabinecie dermatologicznym

Jeżeli zauważysz u siebie zmiany skórne w postaci pryszczy lub zaczerwienień i masz tendencję do zwiększonego wydzielania się sebum, koniecznie udaj się do dermatologa. Doświadczony specjalista sprawdzi, co dokładnie jest przyczyną zmian i dobierze odpowiednią metodę oczyszczania skóry.

Sprawdzone zabiegi kosmetyczne

W walce ze zmianami skórnymi mogą pomóc sprawdzone zabiegi kosmetyczne wykonywane w gabinetach dermatologicznych oraz w salonach medycyny estetycznej. Oto kilka sprawdzonych metod:

 • Peelingi medyczne.
 • Zabiegi z kwasami.
 • System laserowy fotona.
 • Zabieg Vivace.
 • Mikrodermabrazja diamentowa.

Poza zabiegami kosmetycznymi niezwykle ważna jest odpowiednia dieta.

Opis zabiegów oraz przeciwwskazania

Peelingi medyczne

Zabiegi powinny być przeprowadzane przez doświadczonych lekarzy dermatologów. Jego efektem jest poprawa stanu naskórka, gdzie pojawia się problem a także regenerację skóry właściwej w obrębie defektów kosmetycznych i zmian chorobowych. Zabieg polega na aplikacji na skórę różnych związków chemicznych, które z kolei powodują złuszczanie naskórka i późniejszą regenerację.

Wskazaniami do wykonania zabiegów jest:

 • trądzik,
 • blizny,
 • nadmierne rogowacenie skóry,
 • zmarszczki, utrata jędrności,
 • przebarwienia.

Przeciwwskazania dotyczące zabiegów:

Po wykonaniu zabiegu należy stosować się do specjalnych zaleceń lekarza, zdecydowanie niewskazane jest opalanie się, korzystanie z solarium, stosowanie kosmetyków o silnym działaniu. Przed wyjściem z domu, zaleca się stosowanie kremów z filtrami powyżej 40%.

Zabiegi z kwasami

Zastosowanie zabiegów z kwasami dokładnie oczyści skórę i zapobiegnie powstawaniu większej ilości uciążliwych zmian. Najczęściej stosowane w tym celu kwasy to:

 • azelainowy,
 • migdałowy,
 • glikolowy,
 • pirogronowy,
 • salicylowy.

Preparat szybko wnika w skórę, eliminując pojawiające się zmiany. Po wykonaniu zabiegu skóra jest gładka i pozbawiona zanieczyszczeń. Zabiegi najlepiej wykonać wczesną wiosną lub jesienią, kiedy nie mamy do czynienia z uciążliwym mrozem, lub palącym słońce. Zdecydowanie należy stosować się do zaleceń lekarza. Upragnione efekty można osiągnąć po wykonaniu serii zabiegów w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub dermatologicznym.

System laserowy fotona

Jest to rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku leczenia trądziku z umiarkowanymi stanami zapalnymi oraz ze zmianami z torbielami. Co więcej, z tego lasera można skorzystać w przypadku pokazania się na skórze widocznych naczyń krwionośnych, które są objawem trądziku różowatego. Jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda walki z chorobą. Światło lasera Fotona dociera do miejsca powstawania problemu, na odpowiednią głębokość. Dokonuje termicznego i selektywnego wypalenia nadmiernie aktywnych gruczołów łojowych.

Przeciwwskazaniami tego typu metody będą:

 • ciąża i karmienie piersią
 • nowotwory
 • nadwrażliwość na światło
 • epilepsja
 • cukrzyca
 • łuszczyca
 • leczenie sterydami
 • opalanie w solarium.
Zabiegi Vivace

Metoda wpływa korzystnie również na leczenie i usuwanie trądziku oraz jest przeznaczona do odmładzania skóry. Wykorzystuje technikę precyzyjnego frakcjonowania mikroigłowego RF, połączoną z terapią LED. Złote, delikatne, mikroigłowe końcówki odpowiednio oddziałują na skórę, nie uszkadzając jej. Mikrosilnik gwarantuje precyzyjną i odpowiednią aplikację, redukuje ból, a także możliwość wystąpienia przykrych efektów ubocznych. Dzięki emisji światła LED możliwa jest szybsza i efektywniejsza regeneracja skóry po przeprowadzonym zabiegu.

Przeciwwskazania:

 • nowotwory,
 • cukrzyca,
 • łuszczyca,
 • leczenie sterydami,
 • opalanie w solarium,
 • wystawianie się na działanie promieni UV.
Mikrodermabrazja diamentowa

Jest to mechanicznie ścieranie naskórka i oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Ścieranie naskórka uzyskuje się poprzez tarcie głowicy, która ma za zadanie ścierać naskórek i oczyścić skórę przez kolejnym zabiegiem. Skóra ścierana jest warstwowo, aż do uzyskania pożądanego efektu. Ścieranie skóry powoduje, że przyspiesza się proces jej regeneracji, powoduje się wzrost kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się jaśniejsza i zregenerowana. Można zauważyć także większe napięcie skóry i jej oczyszczenie.

Przede wszystkim oczyszcza skórę z zaskórników i zanieczyszczeń, które zamykają pory skóry, powodując późniejsze stany zapalne i wypryski.

Przeciwwskazania stosowania zabiegu:

 • karmienie piersią i ciąża
 • zakażenia skóry
 • trądzik ropowiczy z wieloma ropnymi zmianami
 • zakażenia grzybicze
 • trądzik różowaty
 • silnie rozszerzone naczynia krwionośne
 • liszajec zakaźny
 • opryszczka
 • nowotwory skóry.
Odpowiednia dieta

Odpowiednia dieta, jest również jednym z ważniejszych czynników w leczeniu choroby. Podczas zmian skórnych wywołanych przez chorobę powinniśmy zrezygnować całkowicie z alkoholu, ostrych potraw, produktów wysoko przetworzonych, w których składzie znajdują się sztuczne barwniki, aromaty oraz konserwanty, kolorowych napojów gazowanych, dużej ilości słodyczy, oleju, tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, masła, tłustych serów i oczywiście jedzenia fast fodów na mieście. Ostre i słone przyprawy takie jak pieprz, papryka chilli, sól kamienna oraz magii, możemy zastąpić mieszanką świeżych ziół.

Podczas ataków choroby musimy zjadać pełnowartościowe produkty, które są bogate w wiele mikroelementów oraz witamin. Poniżej przedstawiono jakie produkty powinniśmy spożywać, aby zapobiegać zmianom trądzikowym:

 1. Produkty bogate w błonnik.
  Jest to składnik, który przyśpiesza proces przemiany materii w organizmie, a co za tym idzie, wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn i zanieczyszczeń. Znajdziesz go w: otrębach, brązowym ryżu, kaszach, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach roślin strączkowych, szpinaku, soczewicy, pietruszce, koprze, selerze, fasoli, grochu, awokado, soi, fasoli, jabłkach, malinach, jagodach, porzeczkach, jeżynach i żurawinie, również w owocach suszonych.
 2. Produkty bogate w witaminę A.
  Witamina A nazywana jest beta-karotenem. Nadaje odpowiedniego blasku skórze i ograniczając powstawanie zmian chorobowych oraz idealnie nadaje skórze jędrność. Duże pokłady witaminy znajdziesz m.in. w marchwi, pomidorach, pomarańczach, papryce, szpinaku, sałacie i brzoskwiniach.
 3. Produkty bogate w cynk.
  W trakcie zmian wywołanych przez trądzik, w diecie powinny znaleźć się składniki zawierające cynk, który działa leczniczo na przypadłość. Dodatkowo ułatwia i wspomaga gojenie ran i przebarwień. Cynk znajdziesz w: owocach morza, kaszach, roślinach strączkowych, jajach, pieczywie żytnim i drobiu.
 4. Produkty zawierające witaminy z grupy B.
  Witaminy z grupy B – B1, B2, PP łagodzą schorzenia skóry. Znajdziemy ją między innymi w orzechach, roślin strączkowych, wątróbce, pieczywie pełnoziarnistym, ziemniakach, jajach i drożdżach.

Dzięki nowoczesnej medycynie oraz wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań w kosmetologii walka z trądzikiem stała się łatwiejsza. Jednak musimy pamiętać, że nasz styl życia musi zmienić się na zdrowy. Należy unikać używek, uprawiać sport, aby pozbyć się nadmiaru sebum. Do codziennego jadłospisu powinieneś wprowadzić pełnowartościowe produkty bez chemii i sztucznych dodatków oraz unikać ostrych przypraw. Zawsze jednak, zanim rozpoczniemy walkę na własną rękę, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty z zakresu dermatologii. Który dzięki dobrze dobranym lekom, maściom oraz zabiegom kosmetycznych pozwoli złagodzić zmiany chorobowe.

Autor wpisu

Partnerzy