❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Skąd się biorą przebarwienia skórne?

Delikatne piegi na twarzy czy dekolcie bywają bardzo urocze, a ostatnimi czasy nawet stają się modne. Niestety ciemne plamy wokół ust, na rękach czy dłoniach nie wyglądają już tak uroczo. Czasami mogą ujawniać się też białe plamki na skórze. Dlaczego pojawiają się na skórze i czy można się ich skutecznie pozbyć?

Skąd biorą się przebarwienia skóry?

Przebarwienia na skórze powstają pod wpływem nieprawidłowej pracy melanocytów, czyli komórek produkujących melaninę (barwnik skóry). Niekiedy może ich być za dużo, są zbyt aktywne i wytwarzają zbyt wiele barwnika. Co ważne, przebarwienia najczęściej występują w miejscach najbardziej narażonych na kontakt ze słońcem, czyli na twarzy, dekolcie, przedramionach, ramionach, dłoniach i łydkach.

Problemy z przebarwieniami mogą ujawniać się także w przypadku zmian hormonalnych, pod wpływem stanów zapalnych, podczas przyjmowania niektórych leków czy stosowania kosmetyków lub perfum, w których składzie znajdują się substancje fotouczulające. Zwykłe przebarwienia nasilają się wraz z wiekiem.

Jak skutecznie pozbyć się przebarwień?

Przede wszystkim zaleca się skonsultowanie problemu z dermatologiem, ponieważ niekiedy przebarwienia mogą być objawem nieprawidłowości w organizmie. W niektórych przypadkach wystarczające mogą okazać się kremy rozjaśniające. Stosowane są preparaty zawierające w swoim składzie m.in. kwasy owocowe i witaminę C, kwas kojowy, umbeliferon, hydrochinon. W gabinecie kosmetycznym można też poddać się peelingowi kawitacyjnemu, dzięki któremu można zredukować płytkie przebarwienia. Nieco intensywniejszym zabiegiem jest mikrodermabrazja, czyli złuszczanie mechaniczne. Na przebarwienia skórne zalecany jest też laser frakcyjny.

Do przebarwień zaliczamy nie tylko ciemne, ale również białe plamki. Najczęściej powstają one pod wpływem urazów, takich jak oparzenia (np. słoneczne), otarcia, zranienia czy stany zapalne, które przyczyniają się do zniszczeń melanocytów. Niestety białe plamki mogą oznaczać również chorobę, dlatego też przed zastosowaniem jakichkolwiek środków zaradczych, warto wcześniej skonsultować problem z dermatologiem.

 

Autor wpisu

Partnerzy