fbpx

Na czym polega terapia manualna?

Na czym polega terapia manualna?

Coraz częściej pojawiające się bóle mięśni i stawów, napięcia i bóle głowy, które wynikają z przemęczona oraz stresu, a także postępujące zwyrodnienia stawów i zmora siedzącego trybu pracy, czyli dolegliwości kręgosłupa. W obecnych czas praktycznie każdy z nas ma do czynienia z bólem na różnym poziomie. Szybki tryb życia, praca, brak czasu na odpoczynek, a o regularnej aktywności fizycznej nawet nie wspominając. Na pomoc w takich chwilach przychodzi terapia manualna, które pozwala na odczucie ulgi i pozbycie się bólu, a co za tym idzie lepsze funkcjonowanie.

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest jedną z metod, jakie stosuje się w fizjoterapii. Polega ona na uciskaniu odpowiednich punktów na ciele przez fizjoterapeutę. Poprzez konkretne punkty możemy dotrzeć do bolesnych miejsc i przywrócić równowagę mięśniową. Fizjoterapeutyczna forma masażu pozwala na leczenie mięśni, stawów oraz kręgosłupa i jest obecnie skuteczną metodą rehabilitacji. Terapia manualna odbywa się w obrębie stawów, ponieważ kości, mięśnie, więzadła i właśnie stawy to spójnie działający mechanizm. Uciskanie tkanek miękkich prowadzi do odblokowania mięśni i w stawów. Pierwszą reakcją organizmu na to, że coś złego dzieje dzieje sie w stawach jest napięcie i ból, taką blokadę zdejmuje właśnie terapia manualna, która pozwala na rozgrzanie tkanek i ustawienie ich we właściwej pozycji.

Jak przebiega terapia?

Narzędziem pracy fizjoterapeuty są ręce, w trakcie trwania terapii znajduje on zablokowane miejsca i prowadzi masaż tak, by je odblokować. Żadne ruchy nie są wykonywane na siłe, terapie przeprowadza się łagodnie, ale mimo to udaje się osiągnąć cel, za to pacjent nie odczuwa bólu na wysokim poziomie. Uciskanie oraz rozciąganie wymaga siły jednak nie powoduje dyskomfortu. Dzięki poddaniu się trapii malnualnej, które trwa około 30 minut można naprawdę pomóc swojemu organizmowi. Zazwyczaj już po pierwszym zabiegu pojawia się ulga, a po kilku sesjach dolegliwości praktycznie ustępują. Jeśli terapia nie przynosi założonych efektów oznacza to, że przyczyną bólu nie są dolegliwości wynikające z kręgoslupa, czy stawów. Terapie rozpoczyna szczegółowy wywiad, który pozwala na poznanie przyczyny dolegliwości. Ta technika fizjoterapetuczyna pozwala na dotacie do miejsc, skąd bierze się ból i dyskomfort. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, a głównym celem terapii jest przywrócenie ruchomości oraz pozbycie się bólu.

Autor wpisu

Partnerzy