fbpx

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Fizjoterapia w ciąży

Nie ulega wątpliwości, że ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety. Niestety, panie, które przygotowują się do macierzyństwa bądź są już w ciąży, rzadko decydują się na aktywność fizyczną. Tymczasem szczególnie ćwiczenia mięśni dna miednicy mają kluczowe znaczenie dla porodu. Unikanie aktywności fizycznej wynika głównie z faktu, iż kobiety nie mają świadomości wagi tych ćwiczeń. Jeśli zdobędą odpowiednią wiedzę, mogą wpływać na już występujące dolegliwości bólowe, a także zapobiegać wielu problemom, które dotykają ciężarne kobiety. Najlepiej, by profilaktyczne działania występowały w okresie poprzedzającym ciążę, w jej trakcie, a także po rozwiązaniu.

Dolegliwości kobiet w ciąży

Podczas ciąży pojawiają się rozmaite bóle. Najczęściej ciężarne kobiety borykają się z bólem kręgosłupa, stawów, rwą kulszową, obrzękiem limfatycznym kończyn dolnych. Często może również dochodzić do nietrzymania moczu. Skąd biorą się bóle w trakcie ciąży? To skutek powiększania się ścian macicy, która może zwiększyć swoją masę nawet 20-krotnie. Tym samym powoduje zmiany ustawienia kości krzyżowej z pogłębieniem lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. To właśnie w trzecim trymestrze, gdy przesuwający się środek ciężkości zaburza rozkład sił, możemy obserwować największe nasilenie się bólu.

Niestety, ale w ciąży może także dokuczać ból stawów krzyżowo-biodrowych. Często rzutuje on na pośladki, co utrudnia chodzenie, podnoszenie nóg czy siadanie. Ze względu na przeciążenie kręgosłupa i napięcie mięśni, może także dochodzić do podrażnienia nerwu kulszowego. W efekcie mamy do czynienia z dolegliwościami bólowymi pleców, kończyn dolnych, pośladków. Obserwujemy ich osłabienie i drętwienie.

Kobiety w ciąży nierzadko skarżą się również na obrzęki limfatyczne. Do tego problemu dochodzi wskutek zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. Tego rodzaju dolegliwości znacząco się pogłębiają ze względu na ograniczoną aktywność oraz przybieranie na wadze. Przykrym problemem dodatkowo bywa nietrzymanie moczu. Dotyka on kobiety w ciąży przeważnie w trzecim trymestrze oraz po rozwiązaniu. Winne są osłabione mięśnie dna miednicy. Nie da się ukryć, że jest to wstydliwe i bardzo dokuczliwe. Co ma wpływ na rozluźnienie mięśni dna miednicy? Progesteron, czyli hormon ciążowy, który jest wytwarzany we wczesnej ciąży przez komórki ciałka żółtego, a następnie przez łożysko. Ze względu na ciężar dziecka oraz parcie podczas porodu, mięśnie dna miednicy rozciągają się. To dlatego może dojść do osłabienia mięśni, które zaciskają cewkę moczową. Niestety, ale po porodzie może być więcej tego rodzaju niemiłych konsekwencji.

Fizjoterapia a ciąża

Jeśli chcemy uniknąć wielu problemów dotykających kobiety w ciąży, warto zdecydować się na fizjoterapię. Trening mięśni dna miednicy pozwoli na uniknięcie przykrych dolegliwości, a dodatkowo przygotuje odpowiednio do porodu. Wyćwiczone mięśnie znacznie lepiej będą pracować podczas przechodzenia dziecka przez kanał rodny. Ułatwią również jego wyparcie. Faza parcia jest skrócona, a także mniej bolesna. Jeśli mięśnie dna miednicy są elastyczne, zmniejsza się ryzyko urazów i ich nadmiernego rozciągnięcia. Znacznie szybciej powrócimy do stanu prawidłowego po porodzie.

W naszej klinice polecamy różne metody postępowania. Kluczową rolę w fizjoterapii kobiet w ciąży będzie odgrywać aktywność fizyczna, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do jej wykonywania. Jeśli chodzi o ćwiczenia, które z pewnością warto wykonywać podczas ciąży, należą do nich: trening mięśni dna miednicy, ćwiczenia przeciwzakrzepowe, oddechowe, rozluźniające, wzmacniające, rozciągające, korygujące postawę.

Ćwiczenia w ciąży

Terapia dobierana jest indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjentki. Mogą to być techniki manualne, które mają na celu przywrócenie odpowiedniej ruchomości stawowej oraz prawidłowego napięcia mięśni, korekcja postawy w oparciu o techniki stabilizujące, kinesiotaping, indywidualnie dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest rozciągnięcie oraz wzmocnienie mięśni, przywrócenie oraz utrzymanie prawidłowej ruchomości w stawach, dotlenienie organizmu oraz pobudzenie układu krążenia. Pierwszym etapem jest wywiad z kobietą w ciąży, a następnie opracowanie planu fizjoterapii.

Autor wpisu

Partnerzy