facebook
Medicor - Gabinet Kosmetyczny Kraków

Wybierz język:

Strona główna » Wpis bloga

ZABIEGI

Dogodne finansowanie:

zabiegi na raty

Kim jest linergistka i czym się zajmuje?

Jednym z określeń, które ostatnio możemy coraz częściej usłyszeć, jest linergistka. Czym zajmuje się osoba, wykonująca ten zawód? Kto i kiedy może skorzystać z jej usług? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Kim jest?

Zanim opowiemy Wam o sekretach jej pracy, odpowiemy na pytanie o to, kim jest i czym zajmuje się linergistka. Jest to wizażystka, której specjalnością jest wykonywanie makijażu permanentnego, czyli trwałego. To bardzo trudna sztuka, która wymaga odpowiedniego szkolenia i przygotowania. Dlatego też nie każda wizażystka może określać siebie jako linergistkę i i świadczyć usługę makijażu permanentnego.

kobieta w złotym makijażu

Gdzie pracuje i jakie ma obowiązki?

Linergistka świadczy swoje usługi w dobrym gabinecie kosmetycznym lub w klinice medycyny estetycznej. Aby jednak mogła to robić, musi przejść przez liczne kursy i szkolenia, bowiem praca ta jest skomplikowana i wymaga wielu umiejętności. Każdy błąd może przynieść ze sobą katastrofalne wręcz skutki.

Obowiązki linergistki są, jak już wspomnieliśmy, bardzo liczne. Poza tym, że osoba wykonująca ten zawód powinna mieć zmysł estetyczny aby prawidłowo dobrać kolory i odcienie pigmentów oraz móc prawidłowo wymodelować owal twarzy, musi jeszcze doskonale posługiwać się narzędziami i urządzeniami używanymi w jej zawodzie.

Jak można zostać linergistką?

Aby móc wykonywać makijaż permanentny, należy ukończyć odpowiedni kurs. Tylko na profesjonalnym szkoleniu dowiesz się jakie są rodzaje pigmentów, jak dobrać je do kolorystyki i kształtu twarzy klientki, oraz jak prawidłowo wykonać zabieg. Pamiętać należy, że makijaż pozostanie już na jej twarzy na stałe, a nie każdy błąd można naprawić.

Wybierając kurs, należy zwrócić szczególną uwagę na ilość godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. Wiedza teoretyczna na nic bowiem się zda, jeśli nie będziesz potrafiła prawidłowo wykonać zabiegu. I odwrotnie – nawet najlepsze umiejętności nie przyniosą pozytywnych efektów, jeśli nie będziesz wiedziała jaki rodzaj pigmentu będzie dobrze się prezentował na twarzy klientki.

W tym zawodzie warto ciągle się kształcić i doskonalić swoje umiejętności. Trendy w makijażu zmieniają się regularnie, a na rynek wprowadzane są coraz nowsze i nowocześniejsze rozwiązania. Trzeba być na bieżąco, gdyż za tymi zmianami idą zmiany w preferencjach klientek. A zdobiące ściany gabinetu certyfikaty ukończonych szkoleń i kursów podnoszą jego prestiż i zaufanie, jakim obdarzą Cię klientki.

duże zbliżenie na oko pomalowane na różowo i niebiesko

Jak wygląda szkolenie zawodowe?

Każdy dobry kurs trwa od 6 – 10 dni i jest podzielony na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. W części teoretycznej omawiane są takie zagadnienia jak podstawy wizażu, rodzaje pigmentów i sposób ich użycia, zasady higieny i zachowania bezpieczeństwa, budowa i sposób funkcjonowania skóry.

W części praktycznej natomiast nauczysz się technik rysunku oraz obsługi aparatu służącego do wprowadzania barwnika do skóry. Lekcje te przeprowadzane są na specjalnych manekinach wykonanych z materiałów syntetycznych, oraz na modelkach. Początkowo kursanci obserwują pracę trenerów, w późniejszych etapach szkolenia wykonują makijaż permanentny samodzielnie.

Ile zarabia linergistka?

Określenie zarobków linergistki jest bardzo trudne z kilku powodów. Pierwszym jest rodzaj jej zatrudnienia – może ona bowiem świadczyć swoje usługi w profesjonalnym salonie kosmetycznym, założyć własny, ale zdarzają się także linergistki pracujące w domu lub dojeżdżające do miejsca zamieszkania klientki.

Działanie na własny rachunek może być bardzo kuszące, jeśli przyglądniemy się kwotom, jakie za usługi linergistki płacą klientki. Ale trzeba wziąć pod uwagę także koszty – zakup urządzenia, pigmentów, niezbędnych narzędzi, koszty zatrudnienia.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na pracę w gabinecie kosmetycznym, możesz liczyć na wynagrodzenie rzędu 2700 – 3000 złotych netto. Oczywiście wysokość wynagrodzenia zależeć będzie od Twoich umiejętności i doświadczenia, ale także regionu zamieszkania i prestiżu samego gabinetu.

Jeśli więc jesteś już zmęczona i zniechęcona codziennym nakładaniem makijażu, wiesz kogo szukać. Profesjonalna linergistka ozdobi Twoją twarz makijażem permanentnym, a Ty będziesz wyglądała olśniewająco o każdej porze dnia i nocy.

Jak powiększyć usta – metody znane i nieznane

Duże, pełne usta jak u Angeliny Jolie to marzenie prawie każdej kobiety. Niestety Matka natura bywa przewrotna i zwykle obdarowuje nas nie tym, czego pragniemy. Jeśli Twoje usta w niczym nie przypominają tych, o których śnisz, nie musisz załamywać rąk i korygować ich kilkoma warstwami szminki, która i tak za chwilę się ściera. Przeczytaj nasz poradnik i wybierz skuteczną metodę, która da Ci to, czego pragniesz.

Metody powiększania ust

Różnorodne sposoby na powiększenie ust znane są ludzkości od tysięcy lat. Kobiety od zawsze pragnęły być atrakcyjnymi, a pełne usta miały być jednym z elementów prowadzących do tego właśnie celu. Obecnie dysponujemy zabiegami medycyny estetycznej, które zapewniają bardzo satysfakcjonujące i długotrwałe efekty, ale także domowe metody cieszą się powodzeniem. Jak powiększyć usta? Oto sprawdzone sposoby.

Metody profesjonalne

To cała gama różnorodnych zabiegów dostępnych w gabinecie kosmetycznym. Pozwalają one na osiągnięcie trwałych efektów – można dzięki nim powiększyć usta i nadać im pożądany kształt, a także przywrócić im symetryczne proporcje. Wśród tych zabiegów znajdują się zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i nieco mniej inwazyjne. Oto kilka z nich.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie – w mazi stawowej oraz skórze. W medycynie estetycznej stanowi najlepszą alternatywę dla chirurgicznych metod korekcji kształtu twarzy, a także do wypełniania ust w celu zwiększenia ich objętości i poprawy proporcji.

Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, i trwa zaledwie około pół godziny. Polega na ostrzykiwaniu wybranych miejsc czerwieni wargowej. Skutkiem tego jest wypełnienie tych miejsc i nadanie im większej objętości. Po zabiegu możesz natychmiast wrócić do normalnej aktywności, czasami widoczne jest tylko lekkie zaczerwienienie, które znika w ciągu kilku godzin.

Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym jest metodą idealną dla kobiet, które pragną mieć piękne, kształtne usta, lecz nie chcą lub nie mogą zdecydować się na zabieg chirurgicznego ich powiększania.

Do największych zalet tej metody należy jej bezpieczeństwo – niezwykle rzadko zdarzają się skutki uboczne w postaci np. uczulenia. Lista przeciwwskazań do zabiegu jest bardzo krótka i obejmuje w głównej mierze choroby autoimmunologiczne. Do jej wad należy zaliczyć niestety stosunkowo krótkotrwały efekt – zabieg należy powtarzać co kilka miesięcy.

Cięcie pod nosem

Jak można już z samej nazwy wywnioskować – nacięcie pod nosem jest metodą chirurgiczną. Zabieg polega na wykonaniu małego nacięcia wzdłuż rowków podnosowych i usunięcia wąskiego paska skóry. W ten sposób zmniejsza się odległość między nosem a ustami, które podnoszą się, a górna warga – poszerza.

Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, i pozostawia w miejscu nacięcia małą, prawie niewidoczną bliznę. Oczywistym jest, że okres rekonwalescencji po nim jest dłuższy niż po ostrzykiwaniu kwasem hialuronowym. Ale efekty są trwałe, poprawnie przeprowadzony zabieg niweluje konieczność dalszych ingerencji w kształt i wielkość ust.

Uzupełnienie własnym tłuszczem

Lipolifting lub lipotransfer jest kolejną z metod powiększania i modelowania ust. Polega na wstrzyknięciu do czerwieni wargowej tłuszczu pobranego wcześniej od samej pacjentki. Do zabiegu wystarczy niewielka ilość tłuszczu – zwykle od 20 do 30 ml.

Zabieg lipotransferu ma wiele zalet – jest bezbolesny i trwa, podobnie jak ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, mniej niż godzinę. Jego efekty widoczne są od razu, nie ma także ryzyka odrzucenia przeszczepu lub wystąpienia reakcji alergicznej.

Metody domowe

Właściwie nie musisz nawet wychodzić z domu aby móc cieszyć się wymarzonym kształtem i wielkością ust. W zaciszu własnej łazienki możesz sama nieco powiększyć swoje usta. Bezboleśnie i w zaledwie kilka chwil. Ale uwaga – efekt będzie w większości przypadków iluzoryczny i widoczny jedynie przez krótki okres czasu. A jednak o sposobach tych warto wspomnieć choć słowem.

Masaż kostką lodu

Zapewne większość z Was nigdy o tej metodzie nie słyszała. Powiększanie ust opiera się tu na wykonaniu delikatnego masażu za pomocą kostki lodu oraz cynamonu. To pobudza mikrokrążenie, usta stają się lekko zaczerwienione i nieco większe.

Ta, spopularyzowana przez amerykańskie vlogerki, metoda jest bardzo bezpieczna, lecz o jej efektach trudno jest cokolwiek powiedzieć. Z pewnością usta wydają się nieco większe, ale tylko przez chwilę. Możesz jej spróbować, ale nie spodziewaj się cudów.

Ćwiczenia logopedyczne

Za kształt ust odpowiedzialna jest nie tylko ilość tłuszczu w nich zawarta, ale także siła okalających je mięśni. To mięśnie bowiem utrzymują odpowiednie ich napięcie. Możesz więc spróbować ćwiczeń logopedycznych, które wywodzą się ze starożytnej jogi.

Ćwiczenia na poprawę kształtu i wielkości ust są bardzo proste i wystarczy poświęcić im zaledwie kilka minut dziennie. Stań przed lustrem i poślij swojemu odbiciu kilkadziesiąt szybkich buziaków, dmuchaj niewidzialny (lub prawdziwy) balon, uśmiechaj się szeroko, zrób dzióbek lub rybkę.

Efektów, rzecz jasna, nie zobaczysz od razu. Ale warto spróbować – te ćwiczenia rozluźnią mięśnie Twojej twarzy i poprawią Ci nastrój. A jeśli przy okazji powiększą Twoje usta – to wspaniale!

Makijaż

Makijaż znany jest ludzkości od tysięcy lat. I choć w czasach, o których nie wspominają zapisy, miał nieco inną rolę niż obecnie, to nadal jest najczęściej stosowaną metodą poprawy urody.

Umiejętnie nałożony makijaż pozwoli Ci na efektywne wymodelowanie kształtu ust i nadanie im objętości. Wystarczy tylko, że wybierzesz szminkę, konturówkę i błyszczyk w swoim ulubionym kolorze i nałożysz je na swoje usta. Efekt jest natychmiastowy, choć niestety tylko czasowy.

Nakładki powiększające usta

Ostatnia z metod to specjalne nakładki wykonane z silikonu. Mają one postać małego kubeczka, który należy przyłożyć do ust i zassać. Pozostawiona na ustach na kilka minut nakładka sprawia, że usta stają się mocniej ukrwione, a dzięki temu – pełniejsze i bardziej wyraziste.

Sposób ten jest prosty, a jego efekty utrzymują się przez kilka godzin.

 

Metod powiększania ust jest mnóstwo. Wystarczy tylko, że wybierzesz taką, która najbardziej Ci odpowiada.

Uśmiech dziąsłowy – sposoby leczenia kłopotliwej wady

Wady dotykające twarzy zawsze są szczególnie kłopotliwe. Trudno jest ukryć je przed naszymi bliskimi, przyjaciółmi i współpracownikami. Pozostając doskonale widocznymi, obniżają nasze poczucie własnej atrakcyjności, przysparzają nam kompleksów, w skrajnych przypadkach nawet popychają do wycofania się z życia w obrębie społeczności.

Tak właśnie jest w przypadku uśmiechu dziąsłowego – wady, która staje się widoczna w chwili, gdy się uśmiechamy. Jest ona jednak na tyle charakterystyczna, że staje się poważnym problemem dla osoby dotkniętej nią – sprawia, że próbuje ona kontrolować swój uśmiech, nie mogąc w pełni naturalnie cieszyć się pozytywnymi doświadczeniami. Czy istnieją sposoby, aby defekt ten usunąć? A jeśli tak – to jakie?

Czym jest uśmiech dziąsłowy?

O uśmiechu dziąsłowym mówimy, gdy w momencie uśmiechu uwidaczniają się dziąsła górnej szczęki. I choć są one zauważalne u prawie każdego z nas, to w przypadku omawianej wady odsłonięta zostaje ich znacznie większa powierzchnia. Osoba dotknięta defektem wygląda, jakby miała zbyt duże, w stosunku do zębów, dziąsła.

Przyczyny powstawania uśmiechu dziąsłowego nie zostały do końca poznane. Wymienia się wśród nich nieprawidłowy rozwój zębów, ich wielkość, defekt w budowie szczęki lub za krótką górną wargę.

Leczenie uśmiechu dziąsłowego

Niezależnie od przyczyn powodujących ten defekt, uśmiech dziąsłowy można skorygować. Dzięki nowoczesnym metodom i zdobyczom medycyny możliwe jest usunięcie wady w sposób skuteczny, bezpieczny i bezbolesny. Omówimy trzy z nich.

Toksyna botulinowa

Doskonale wszystkim znany botoks służy nie tylko do usuwania zmarszczek, wypełniania ust i leczenia nadpotliwości, ale okazuje się bardzo skuteczny właśnie w korygowaniu uśmiechu dziąsłowego. Sam zabieg trwa niezwykle krótko i polega na ostrzyknięciu okolic skrzydełek nosa toksyną botulinową. Dzięki temu obniża się nieco siła mięśni podtrzymujących górną wargę i nie podnosi się ona zbyt wysoko.

Każdy pacjent, który bierze pod uwagę możliwość skorzystania z tej formy leczenia, powinien zapoznać się jednak z listą przeciwwskazań do wykonania zabiegu. U osób zdrowych nie niesie on żadnych zagrożeń, ale zrezygnować z niego powinny osoby:

 • w ciąży,
 • w trakcie antybiotykoterapii,
 • chore lub przeziębione,
 • z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
 • z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo – mięśniowego.

Choć zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest mało inwazyjny, należy pamiętać, aby w okresie bezpośrednio po nim szczególnie o siebie dbać. Oznacza to, że:

 • należy unikać wysiłku fizycznego przez około 6 godzin po zabiegu,
 • należy ograniczyć mimikę twarzy przez pierwszych kilkanaście godzin,
 • dieta powinna składać się z produktów miękkich i łatwych do przeżucia,
 • nie powinno się pić alkoholu przez minimum 24 godziny.

Efekty ostrzykiwania toksyną botulinową będą utrzymywały się przez okres 6 – 8 miesięcy – uśmiech dziąsłowy zniknie. Po tym czasie warto zdecydować się na kolejny zabieg.

Aparat ortodontyczny

Kolejną z niechirurgicznych metod leczenia uśmiechu dziąsłowego jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. I choć w wielu przypadkach okazuje się skuteczna, to jednak jest obarczona wadami, które dla wielu pacjentów nie są do zaakceptowania.

Aparat ortodontyczny pozwala na korekcję zgryzu i poprawę estetyki uśmiechu, ale zmiany te nie zachodzą od razu po jego założeniu na zęby pacjenta. Wręcz przeciwnie – leczenie trwa zwykle kilka lat. Dla wielu osób to znacznie za długo.

Problem może stanowić także sam wygląd aparatu oraz kwestia komfortu pacjenta. Niektórzy z nich mają bowiem poważny problem z obecnością ciała obcego w jamie ustnej.

Do zalet tej metody należy jednak trwałość jej efektów.

Leczenie chirurgiczne

Ostatnia kategoria metod leczenia uśmiechu dziąsłowego obejmuje metody chirurgiczne. Do ich zalet należy zaliczyć trwałość efektów, ale są także wady, o których nie można nie wspomnieć. Jedną z nich jest ból lub dyskomfort, które może odczuwać pacjent bezpośrednio po zabiegu. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż ingerencja chirurgiczna nie jest przeznaczona dla każdego – istnieje lista przeciwwskazań do wykonania zabiegów.

Jedną z metod korekcji uśmiechu dziąsłowego jest odsłonięcie koron zębowych poprzez odsunięcie z nich nadmiaru dziąseł. Na korony zakładane są następnie porcelanowe licówki, które mają zapewnić pożądany efekt estetyczny.

Drugim sposobem jest podcięcie wędzidełka. Ten sposób wybierany jest dla tych pacjentów, u których wędzidełko jest przerośnięte lub zbyt nisko osadzone. W ten prosty sposób górna warga nieco opada, odsłaniając węższy pasek dziąsła, a uśmiech dziąsłowy staje się wspomnieniem.

Ilość metod leczenia uśmiechu dziąsłowego jest na tyle duża, że każda osoba dotknięta tą wadą może w komfortowy dla siebie sposób skorygować ją. Wystarczy tylko zgłosić się do gabinetu kosmetycznego, w którym uzyskać można kompetentną pomoc.

Nadmierna potliwość – jak sobie z nią poradzić?

Zjawisko wytwarzania przez ludzki organizm potu jest zjawiskiem nie tylko naturalnym, ale także koniecznym dla naszego przetrwania. Bywa jednak tak, że ciało produkuje go zbyt dużo. Wówczas staje on na drodze naszej karierze i życiu towarzyskiemu, stając się przyczyną poważnego dyskomfortu. Dlaczego i w jakim celu się pocimy? Jakie są przyczyny wzmożonej produkcji potu i jak sobie z tym zjawiskiem skutecznie poradzić? Oto wszystko, co musicie na ten temat wiedzieć.

Dlaczego i po co się pocimy?

Jak zapewne większość z nas pamięta z lekcji biologii – człowiek jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że może utrzymywać względnie stałą temperaturę ciała pomimo zmian temperatury otaczającego go powietrza. Oczywiście organizm nie da rady utrzymać stałej ciepłoty w warunkach bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperatury – wychładza się lub przegrzewa.

Mechanizm utrzymania stałej temperatury ciała nazywa się termoregulacją. A jednym z narzędzi tego mechanizmu jest właśnie pot, którego wytwarzanie ma zapobiegać przegrzaniu się organizmu w czasie narażenia na działanie wysokiej temperatury.

Produkowany przez gruczoły pot skutecznie odprowadza ciepło z organizmu do środowiska dzięki zjawisku parowania. Dlatego też w czasie upałów lub wzmożonego wysiłku fizycznego pocimy się więcej, natomiast zimą lub w czasie odpoczynku – prawie wcale.

Ale pot ma jeszcze jedno zadanie, o którym zwykle nie wiemy lub nie pamiętamy. Jest bowiem nośnikiem feromonów, czyli substancji zapachowych służących do komunikacji, przywabiania partnerów, pomagają nawiązywać więzi lub przeciwnie – odstraszają przeciwników. Ich wpływ na nasze życie jest silniejszy, niż mogłoby się wydawać.

Gruczoły potowe w ciele człowieka

Pot jest wydzieliną gruczołów potowych znajdujących się w skórze. Wyróżniamy dwa rodzaje gruczołów potowych:

 • gruczoły ekrynowe – mają swoje ujścia bezpośrednio na powierzchni skóry i dość równomiernie w niej rozmieszczonych. Wyjątek stanowią tu podeszwy stóp oraz wewnętrzne powierzchnie dłoni, które zawierają ich więcej, podczas gdy nie występują one wcale na wargach sromowych, żołędzi prącia oraz wargach,
 • gruczoły apokrynowe – ich ujścia łączą się z mieszkami włosowymi, a ich czynność rozpoczyna się w okresie dojrzewania płciowego. Najwięcej mamy ich pod pachami, w okolicach narządów płciowych i na powiekach, a ich wydzielina ma specyficzny zapach.

Poza wodą pot zawiera także zbędne produkty przemian metabolicznych, do których należą mocznik, amoniak, kwas moczowy i fizjologiczny roztwór NaCL.

Czynniki powodujące nadmierną potliwość

O dolegliwości tej mówimy wtedy, gdy ilość produkowanego przez naszą skórę potu jest niewspółmiernie duża w stosunku do bodźca i niezależna od temperatury. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest wzmożona aktywność gruczołów potowych. Ale co je mobilizuje do tej pracy?

Proces pocenia się jest regulowany przez czynność układu nerwowego i endokrynnego. Dlatego też pierwszą grupą schorzeń, które mogą powodować zaburzenia, są zaburzenia czynności wydzielania hormonów. Należą do nich cukrzyca, nadczynność tarczycy czy hipoglikemia.

Nadpotliwość może być także wywołana zaburzeniami pracy samego układu nerwowego, a także chorobami metabolicznymi. Należy także pamiętać, że problem ten towarzyszy procesowi dojrzewania, menopauzy oraz andropauzy, kiedy to w organizmie zachodzi szereg fundamentalnych zmian hormonalnych. Częściej nadmiernie pocą się także osoby otyłe i stosujące dietę opartą o wysoko przetworzone produkty.

Ale ze zjawiskiem tym możemy mieć także do czynienia w sytuacjach stresowych, na przykład przed ważnym egzaminem czy spotkaniem z klientem, w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego czy w czasie poważnej infekcji, której towarzyszy wysoka gorączka. Ostatnia przyczyna takiego stanu rzeczy to kwestie genetyczne.

Jak walczyć z nadmiernym poceniem się?

Nadmierne pocenie się jest poważnym problemem. Mokre plamy pod pachami, na plecach i kołnierzyku koszuli nie wyglądają estetycznie, a szybki rozwój bakterii w tych miejscach jest przyczyną przykrego zapachu o dużej intensywności. Równie kłopotliwe są wilgotne dłonie oraz stopy. Jak więc można sobie poradzić z tym problemem?

Obecnie mamy możliwość skorzystania z metod dostępnych w domu, a także z zabiegów dostępnych w gabinetach kosmetycznych. Oto ich krótki przegląd.

Antyperspiranty i dezodoranty

Produkty te są powszechnie dostępne w drogeriach, hipermarketach a nawet sklepach osiedlowych. Mają piękne zapachy, a ich producenci zapewniają o ich skuteczności nawet przez 72 godziny. I choć dla osób, które pocą się w stopniu normalnym z pewnością są wystarczające, to jednak nie pomogą osobom cierpiącym na nadpotliwość.

Warto więc je stosować jako codzienny element higieny osobistej, ale nie można spodziewać się, że zlikwidują problem nadpotliwości.

Blokery potu

Blokery potu to grupa produktów, które mają za zadanie czasowe zablokowanie wydzielania potu przez gruczoły. Poza tym mają działanie antybakteryjne, a więc zabezpieczają przed powstawaniem przykrego zapachu. Do grupy tej należą przebadane dermatologicznie spraye, chusteczki i żele do stóp i dłoni.

Jonoforeza

Jest to zabieg przeprowadzany z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Znajduje zastosowanie w przypadku nadpotliwości dłoni i stóp, lecz należy powtarzać go co 5 – 7 dni aby utrzymać pożądany efekt.

Toksyna botulinowa

Kiedy zawiodą powyższe sposoby, trzeba zwrócić się o pomoc do kliniki kosmetycznej. Zabieg ostrzykiwania botoksem miejsc, w których nadmiernie się pocimy, może być krokiem w dobrą stronę. Warto bowiem wiedzieć, że botoks używany jest nie tylko do korygowania kształtu i wielkości ust czy modelowania owalu twarzy, ale także właśnie do blokowania czynności gruczołów potowych.

Iniekcja toksyny botulinowej działa niezwykle skutecznie, a zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Należy powtarzać go co 3 – 6 miesięcy

Należy nadmienić, że w leczeniu nadpotliwości pomocne może się okazać utrzymanie prawidłowej wagi ciała poprzez regularne ćwiczenia fizyczne oraz prawidłową, zbilansowaną dietę opartą o świeże warzywa i owoce, nieprzetworzone kasze, ryż i chude mięso z pewnego źródła.

Z problemem nadmiernego pocenia się można sobie skutecznie poradzić. W tym celu jednak należy najpierw dokładnie poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Ewentualne leczenie farmakologiczne będzie skuteczniejsze, jeżeli skorzystamy z nowoczesnych metod dostępnych w gabinecie kosmetycznym, ale na ostrzykiwanie botoksem może zdecydować się każda osoba zmagająca się z problemem nadpotliwości.

Czytaj na naszym blogu:

Zabiegi odmładzające – sprawdzone zabiegu
Redukcja blizn potrądzikowych laserem

Skóra trądzikowa – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Trądzik jest poważnym problemem, który dotyka nie tylko nastolatków. Może także przytrafić się osobom dorosłym. Podstawą walki z nim jest właściwe rozpoznanie trądziku oraz prawidłowa pielęgnacja dotkniętej nim cery. Jak rozpoznać skórę trądzikową i jak o nią dbać sposobami domowymi i profesjonalnymi? Czym jest trądzik różowaty i kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Jak rozpoznać skórę trądzikową?

Mianem trądziku określamy chorobę, która objawia się występowaniem ropnych krostek, wykwitów oraz zaskórników. Dzieje się tak, gdy gruczoły łojowe są nadmiernie pobudzone i produkują zbyt dużą ilość łoju. Towarzyszy temu nadmierne rogowacenie naskórka, który powoduje zatkanie ujścia gruczołów. W takim środowisku dochodzi do namnażania się bakterii wywołujących miejscowy stan zapalny.

Skóra trądzikowa charakteryzuje się skłonnością do nadmiernej produkcji sebum, dlatego też zwykle błyszczy się i jest tłusta w dotyku. Nie zmienia tego nawet umycie twarzy wodą z mydłem, a ekspozycja na słońce pogłębia problem. Pory są rozszerzone i dobrze widoczne. Często powstają na niej liczne zaskórniki i wypryski. Rozpoznanie skóry trądzikowej nie jest więc trudne.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji, która pozwala na ograniczenie jej problemów i powstawania kolejnych zmian. Stosowanie się do zaleceń dotyczących tego rodzaju cery to kluczowy element leczenia. Warto więc wiedzieć, jak na co dzień ją pielęgnować.

Sposoby domowe na walkę z chorobą

Domowe sposoby pielęgnacji cery trądzikowej, nawet jeśli nie leczą samej przyczyny, pozwalają na utrzymanie prawidłowej higieny skóry, a tym samym – na zmniejszenie ilości zatkanych porów i ropnych wyprysków. Jeśli więc masz ten właśnie rodzaj cery, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Najważniejsze jest przeprowadzane w regularnych odstępach czasu złuszczanie, oczyszczanie oraz prawidłowe nawilżanie. Duże znaczenie ma rodzaj i jakość używanych w tym celu kosmetyków.

Podstawową sprawą, o której warto pamiętać, jest nie przesuszanie skóry ze skłonnością do występowania trądziku. To mogłoby spowodować naturalną odpowiedź skóry, jaką jest nadmierna produkcja sebum. Problem pogłębił by się zamiast zniknąć. Do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej należy więc używać delikatnych płynów micelarnych albo toników bez alkoholu. Brak zawartości alkoholu to konieczność, trzeba o tym pamiętać bezwzględnie.  Wybieraj kosmetyki, które mają odczyn neutralny lub lekko kwaśny oraz są pozbawione tłuszczów. Warto także postawić na kremy zawierające minerały – cynk i pochodne miedzi.

W przypadku skóry trądzikowej należy także unikać ekspozycji na słońce. Jeśli więc lubisz opalanie, posmaruj twarz kremem z wysokim filtrem. To pomoże Ci zapobiec przesuszeniu skóry i jej przetłuszczaniu się.

Profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Niezależnie od tego, czy potrafisz samodzielnie zadbać o swoją, skłonna do trądziku, skórę, czy też nie, powinnaś regularnie korzystać z usług dobrej kosmetyczki. Tylko w profesjonalnym gabinecie możesz wykonać zabiegi, które w efektywny i bezpieczny sposób pomogą Ci oczyścić i nawilżyć cerę, oczyścić zatkane pory i usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka. Z jakich zabiegów warto skorzystać? Oto kilka z nich:

 • peeling enzymatyczny – to peeling przy użyciu kwasów. Odpowiednio wybrany kwas w stosownym do Twojej skóry stężeniu doskonale złuszcza martwy naskórek. Dzięki temu otwiera i oczyszcza zatkane pory skóry. Ale to nie wszystko, bowiem peeling może mieć także działanie nawilżające, antyseptyczne i łagodzące. Usuwa miejscowe stany zapalne, pozostawiając skórę czystą i zdrową. Doskonale w przypadku cery tłustej i ze skłonnością do trądziku sprawdza się kwas salicylowy;
 • peeling kawitacyjny – zabieg ten w skuteczny i bezpieczny sposób oczyszcza skórę. Stanowi najlepszą alternatywę dla manualnego usuwania zaskórników i wyprysków, które wręcz pobudza skórę do wzmożonej produkcji sebum. Dzięki peelingowi kawitacyjnemu Twoja skóra będzie nie tylko czysta, ale także zdrowa. Zabieg ten doskonale usuwa zrogowaciały naskórek i wszelkie zanieczyszczenia, otwiera i oczyszcza pory. Nie wywołuje przy tym efektów ubocznych w postaci zaczerwienienia czy miejscowych stanów zapalnych. Peeling kawitacyjny polega na poddaniu skóry, zwilżonej uprzednio, działaniu fal dźwiękowych emitowanych przez specjalnie do tego celu przeznaczone urządzenie. Tak przygotowaną skórę można następnie poddać innym zabiegom, na przykład nawilżającym. Zabieg jest całkowicie bezbolesny;
 • mikrodermabrazja – jest to zabieg, który usuwa martwy naskórek wraz z zanieczyszczeniami w sposób mechaniczny. W tym celu używa się urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową, która delikatnie ściera kolejne warstwy skóry. Jest szczególnie skuteczny w oczyszczaniu skóry trądzikowej, ale ma także inne pozytywne działanie na skórę – usuwa przebarwienia, zmarszczki czy blizny potrądzikowe.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest chorobą, do której objawów należą nieestetycznie wyglądające krostki, zaczerwienienia i plamy. Przyczyny jego występowania bywają trudne do określenia. Zauważono bowiem, że schorzenie to często występuje w towarzystwie innych problemów zdrowotnych, do których należeć mogą: choroby układu pokarmowego, alergie czy nadciśnienie tętnicze.

Podłoże trądziku różowatego jest złożone – wyliczyć tu należy predyspozycje genetyczne, kolor skóry (bardziej podatne na niego są osoby o jasnej karnacji), nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu endokrynnego oraz naczyniowego, nieprawidłową dietę, miejscowe infekcje skórne, a nawet stres.

Występowanie trądziku różowatego ogranicza się wyłącznie do skóry twarzy. Choroba ta częściej dotyka kobiet, choć u mężczyzn ma cięższy przebieg, a jej objawy nasilają się zwykle pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

W prawidłowym rozpoznaniu choroby pomoże z pewnością znajomość jej przebiegu. Trądzik różowaty ma trzy fazy:

 • fazę rumieniową – na skórze twarzy widoczny jest rumień, czyli zaczerwienienie. Naczynia krwionośne są rozszerzone, a skóra jest napięta, czasem odczuwany jest także jej świąd;
 • fazę grudkowo – krostkową – na skórze pojawiają się zmiany o charakterze wyprysków, grudek i krostek, które lekko się złuszczają;
 • zmiany naciekowe lub przerostowe – pojawia się prawie wyłącznie u panów i charakteryzuje występowaniem zlewających się guzków, które czasem przerastają i włóknieją. Zdarza się także, że dochodzi do powikłań obejmujących gałki oczne – zapalenia spojówek, a nawet rogówek lub tęczówek.

Leczenie trądziku różowatego opiera się na:

 • podawaniu pacjentowi odpowiednich leków – w zależności od przyczyny choroby są to antybiotyki, retinoidy lub sterydy. Wspomagająco dobrze sprawdzają się pasty i maski z dużą zawartością minerałów;
 • unikaniu czynników pogłębiających objawy choroby – alkoholu, stresu, mocnej herbaty, kąpieli słonecznych, gwałtownych zmian temperatury, kąpieli w zbyt ciepłej wodzie oraz intensywnego wysiłku fizycznego.

Trądzik to poważny problem, ale można z nim skutecznie walczyć. Warto, bowiem szpecące skórę twarzy krostki i zaskórniki mogą poważnie zachwiać poczuciem własnej atrakcyjności. Jeśli nie potrafisz zapobiec pojawianiu się kolejnych wykwitów poprzez codzienną pielęgnację, zgłoś się do dobrego gabinetu w którym znajdziesz pomoc dermatologa lub kosmetologa.

Czytaj na naszym blogu:

Oczyszczanie twarzy kwasami – jaki kwas do danego typu skóry?

Każda chyba kobieta ma w swojej łazience krem peelingujący do skóry twarzy. Zalet jego stosowania jest wiele, i nie trzeba ich wymieniać. Dobrze oczyszcza skórę, pozostawiając ją gładką i odświeżoną. Trzeba jednak pamiętać, że kosmetyki przeznaczone do zastosowania w domu nie zapewniają tak profesjonalnego i długotrwałego efektu, jak te, których używa się w gabinecie kosmetycznym. Warto więc podjąć decyzję o poddaniu się oczyszczaniu twarzy kwasami. Jakie kwasy są stosowane w kosmetyce, jak działają i jak wybrać najlepszy dla siebie? Oto poradnik na ten temat.

Oczyszczanie skóry twarzy kwasami to w gruncie rzeczy peeling. Tyle że chemiczny, a nie jak w przypadku peelingów stosowanych w domu – mechaniczny. Jego wykonanie sprawia, że cały naskórek zostaje złuszczony. Dzieje się tak w wyniku rozluźnienia wiązań pomiędzy komórkami wierzchniej warstwy skóry. Martwe komórki zostają usunięte wraz z zanieczyszczeniami. Pory są odblokowane, a skóra czysta. Tak dogłębnego oczyszczenia skóry nie da się wykonać metodami domowymi.

Jakie kwasy stosuje się w kosmetyce?

Kwasy w kosmetyce stosowane są od tysiącleci, nie są więc niczym nowym. Już Kleopatra kąpała się w mleku, które zapewniało jej gładką i jasną skórę właśnie dzięki zawartemu w nim kwasowi – kwasowi mlekowemu. Obecnie jednak stosuje się znacznie więcej ich rodzajów. Należą do nich:

 • kwas salicylowy – jest naturalnym składnikiem wielu roślin. Na potrzeby kosmetyki jest ekstrahowany z kory wierzby. Efektywnie rozpuszcza zrogowaciały naskórek, ma także właściwości dezynfekujące, przeciwgrzybicze oraz przeciwzapalne. Zmniejsza widoczność blizn i stymuluje procesy odbudowy naskórka;
 • kwas ferulowy – także jest związkiem pochodzenia naturalnego. Znaleźć go można w ziarnach ryżu, pszenicy, żyta, w korze drzew liściastych oraz liściach drzew. Usuwa ze skóry wolne rodniki i hamuje procesy ich powstawania, poprawia kolor skóry i jej ogólną kondycję. Stymuluje także procesy obronne skóry;
 • kwas glikolowy – jest jednym ze składników trzciny cukrowej. Jego działanie na skórę jest bardzo szerokie – wygładza skórę, rozjaśnia i rozświetla ją, nawilża, spłyca zmarszczki. Ma także zdolność do pobudzania skóry do produkcji elastyny i kolagenu;
 • kwas laktobionowy – pozyskiwany jest w wyniku procesu utleniania laktozy, czyli cukru występującego w mleku. Jego działanie jest łagodne.Nie powoduje podrażnień skóry, pieczenia oraz nadmiernego łuszczenia. Działa regenerująco i łagodząco, pobudza produkcję kolagenu i elastyny w skórze;
 • kwas mlekowy – znajdziecie go w kwaśnym mleku, kefirze, jogurtach i kiszonkach. Dobrze złuszcza naskórek, wygładza skórę i nawilża ją. Niweluje także zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry, łagodzi stany zapalne;
 • kwas azelainowy – ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne, wyrównuje koloryt skóry i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień, łagodzi stany zapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, spłyca blizny.

Jaki kwas do oczyszczania skóry wybrać?

Taka różnorodność kwasów do peelingu chemicznego sprawia, że do każdego typu skóry można dopasować taki, który nie tylko skutecznie oczyści cerę, ale także pomoże rozwiązać problemy z nią związane. Do problemów tych zaliczyć można przebarwienia, trądzik, zaskórniki, zmarszczki czy blizny.

Kwas dla cery trądzikowej

W oczyszczaniu cery trądzikowej przydaje się kwas o właściwościach dogłębnie oczyszczających i antyseptycznych. Taki, który dociera do głębokich warstw skóry i zwęża jej  pory. Takie właściwości ma kwas salicylowy, który pomaga w leczeniu trądziku o różnym pochodzeniu.

Aby jednak móc wykorzystać działanie kwasu salicylowego, należy stosować go w odpowiednim stężeniu. Dlatego też należy zawsze korzystać z usług sprawdzonego gabinetu kosmetycznego.

Likwidacja zmarszczek

Doskonałym sposobem na pozbycie się zmarszczek jest skorzystanie z peelingu kwasem ferulowym. Jest on szczególnie polecany dla cery dojrzałej, dotkniętej nie tylko zmarszczkami, ale także przebarwieniami, utratą jędrności, plamami posłonecznymi.

Kwas ferulowy nie tylko odmładza skórę, ale także zapobiega jej dalszemu starzeniu się, wyłapując wolne rodniki i blokując powstawanie nowych. Pobudza także jej naturalne procesy obronne. Można stosować go na delikatną skórę wokół oczu.

Skuteczny sposób na przebarwienia

Potężnym orężem w walce z przebarwieniami jest kwas glikolowy. Wybierając go, możesz jednak liczyć nie tylko na wyrównanie koloru skóry i usunięcie plam ze skóry, ale także na wygładzenie skóry, nawilżenie i rozświetlenie jej oraz spłycenie zmarszczek.

Podobnie jak inne kwasy, także kwas glikolowy powinien być stosowany w odpowiednim stężeniu, a sam zabieg składa się z etapów, których należy starannie przestrzegać. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać sprawdzony, zaufany gabinet kosmetyczny.

Terapia dla skóry delikatnej i podrażnionej

Nawet dla skóry delikatnej i podrażnionej znajdzie się ratunek. Oczyszczanie jej wymaga delikatniejszego działania, a najlepszy okazuje się tu kwas laktobionowy. Działa on podobnie jak inne kwasy używane do oczyszczania twarzy, ale poza tym ma właściwości łagodzące i regenerujące.

Kwas laktobionowy można stosować na skórę z problemem trądziku łojotokowego, zapalenia lub atopowego zapalenia skóry.

Usuwanie blizn

Blizny są szczególnie kłopotliwą “ozdobą” kobiecej twarzy. Najbardziej nieestetycznie wyglądają blizny pozostawione na skórze przez trądzik – mają postać mniejszych lub większych wgłębień, które szpecą policzki, nos, brodę i czoło. Na szczęście odpowiedni kwas peelingujący poradzi sobie z nimi szybko i skutecznie.

Kwas mlekowy jest tym, który szczególnie dobrze sprawdza się właśnie w usuwaniu blizn. Silnie złuszcza naskórek, odsłaniając zdrową warstwę skóry, nawilżając ją i wygładzając ją i wyrównując jej koloryt. Stymuluje także procesy naprawcze w skórze.

Skuteczne zwalczanie zaskórników

Zaskórniki to szczególnie uciążliwa, ale też bardzo powszechna, przypadłość. Są to nieestetycznie wyglądające, ciemne punkciki mikroskopijnych rozmiarów, które powstają w wyniku zatkania porów skóry tłuszczem i zanieczyszczeniami.

Rozwiązaniem problemu zaskórników jest kwas azelainowy, który nie tylko efektywnie złuszcza warstwę naskórka, ale także odblokowuje pory, hamuje rozwój bakterii, leczy trądzik i zmiany zapalne skóry.

Oczyszczanie skóry kwasami jest nie tylko skuteczną, ale także bezpieczną metodą usuwania różnorodnych problemów związanych z cerą. Najważniejsze jednak jest dobranie odpowiedniego rodzaju kwasu. Dlatego też zawsze należy korzystać z usług dobrego gabinetu kosmetycznego.

 

 

Czytaj na naszym blogu:

Peeling chemiczny – Popularny i skuteczny zabieg
Skóra trądzikowa – jak o nią dbać?

Sprawdzone zabiegi odmładzające na skórę dojrzałą

Młodzieńczy wygląd jest skarbem, który każda z nas pragnie zachować jak najdłużej. Jednak blask i młodość nieubłaganie zaczynają nas opuszczać w wieku średnim. Skóra traci jędrność, zaczyna robić się wiotka, pojawiają się także coraz bardziej widoczne zmarszczki. Dla wielu kobiet problem staje się na tyle duży, że poddają się bolesnym zabiegom chirurgicznym. A interwencję można zastąpić mniej inwazyjnymi zabiegami, z których część wykonasz w domu, inne z kolei – w gabinecie kosmetycznym. Dowiedz się, na czym polegają!

Pierwsze zmarszczki mimiczne pojawiają się na naszych twarzach już po dwudziestym roku życia. To niewielkie bruzdy, które często dodają uroku, a jednak świadczą o tym, że w skórze rozpoczął się proces utraty kolagenu. To najlepszy moment, aby zacząć dbać o wygląd skóry.

Za jędrność skóry twarzy i ciała odpowiedzialny jest kolagen. Jest on głównym białkiem budującym tkankę łączną. Cechuje go bardzo duża odporność na rozciąganie, stanowi on doskonałe rusztowanie dla skóry. To właśnie jego utrata powoduje powstawanie zmarszczek – w miejscach, w których zanikł, powstają ubytki widoczne właśnie w postaci wgłębień. Proces ten, bez ingerencji nowoczesnej medycyny i kosmetologii, jest nieodwracalny.

Prawidłowo dobrane i przeprowadzone zabiegi odmładzające na twarz, mogą zamaskować ubytki kolagenu i przywrócić skórze jej dawną jędrność i młodzieńczy wygląd. Na czym polegają? Czy można przeprowadzić je w domu? I czy są skuteczne?

Zabiegi odmładzające, które wykonasz w domu

Część zabiegów odmładzających wykonasz samodzielnie, w zaciszu własnego domu. Są łatwe do przeprowadzenia, nieinwazyjne i niebolesne. Pamiętaj jednak, że ich skuteczność dotyczy w zasadzie tylko skóry, która dopiero zaczęła tracić kolagen. Oto najpopularniejsze z nich.

Peeling oczyszczający

Peeling oczyszczający w znaczący sposób poprawia wygląd skóry twarzy. Nie tylko dogłębnie ją oczyszcza, ale także poprawia jej ukrwienie. Skóra staje się więc lepiej odżywiona i efektywniej oddycha. Sprawia więc wrażenie młodszej i bardziej promiennej.

Pamiętać należy o prawidłowej technice wykonywania peelingu – nałóż odrobinę kosmetyku na policzki i masuj ją okrężnymi, ostrożnymi ruchami. Po skończeniu, spłucz obficie twarz czystą wodą i delikatnie osusz ręcznikiem. Pozytywne efekty odczujesz natychmiast.

Masaż wodny

Taki sam rodzaj masażu, jaki stosujesz na skórę ciała, możesz wykonać na twarz. Wystarczy tylko, że opłuczesz delikatnie twarz naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. Powtórzony kilkakrotnie , zabieg ten pobudza krążenie krwi w skórze i ujędrni ją. Poza tym jest przyjemny i orzeźwiający. Możesz wykonywać go codziennie rano.

Maseczka

Dobrej jakości maseczka, stosowana regularnie, potrafi zdziałać cuda. Zwłaszcza, jeśli na Twojej cerze pojawiają się pierwsze, ledwo widoczne, zmarszczki. Zanim ją zastosujesz, oczyść skórę twarzy peelingiem, a po jej osuszeniu nałóż maseczkę zgodnie z instrukcją podaną na ulotce kosmetyku.

Po zdjęciu maseczki Twoja skóra będzie oczyszczona, nawilżona i odżywiona, a Ty zauważysz, że stała się bardziej rozświetlona i wyraźnie młodsza. Maskę możesz stosować regularnie i jest to dobry sposób na zachowanie młodego wyglądu na dłużej.

Zabiegi, które wykonasz w gabinecie kosmetycznym

Niestety, jeśli na Twojej twarzy pojawiły się głębsze zmarszczki, żaden domowy sposób nie da im rady. W takim przypadku, jeśli pragniesz znów wyglądać młodo, powinnaś skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej kosmetologii. Oto kilka zabiegów, które są nieinwazyjne i bezbolesne, lecz również bardzo skuteczne.

Wypełnianie kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników skóry i jego rolą jest utrzymywanie jej jędrności oraz wiązanie wody w skórze. Działanie jego i kolagenu uzupełniają się wzajemnie.

Ostrzykiwanie skóry kwasem hialuronowym pozwala uzupełnić jego niedobór, który jest drugim, obok ubytku kolagenu, czynnikiem powodującym powstawanie zmarszczek. Sam zabieg jest bezbolesny. Efektem jest spłycenie zmarszczek, ich wypełnienie, poprawa konturu twarzy. Warto wiedzieć, że skóra po wizycie w salonie kosmetycznym, wygląda naturalnie, nie sprawia wrażenia “napompowanej”.

Kwas hialuronowy ma bardzo delikatne działanie i nadaje się do poprawy wyglądu skóry wrażliwej oraz cienkiej.

Soft lifting preparatem RADIESSE

To rodzaj delikatnego liftingu, którego wykonanie nie wymaga użycia skalpela. Zabieg jest nieinwazyjny, a mimo to można stosować go w przypadku nawet bardzo głębokich zmarszczek. Pozwala także wymodelować linię żuchwy i kontur twarzy, w widoczny sposób odmładza skórę i poprawia jej jędrność.

Efekty utrzymują się przez okres nawet dwóch lat. To zabieg całkowicie bezpieczny, skład preparatu opiera się na naturalnych substancjach identycznych z tymi, które występują w ludzkim organizmie. Nie ma potrzeby wykonywania testów alergicznych przed wykonaniem soft liftingu.

Botoks

Znana wszystkim pod nazwą botoksu, toksyna botulinowa jest jedną z najsilniej działających toksyn w świecie zwierząt. Wytwarzana przez laseczki Clostridium botulinum, jest nie tylko niebezpieczna, ale z drugiej strony także niezwykle przydatna w medycynie. Botoks znalazł szereg zastosowań ? w leczeniu nadpotliwości i w usuwaniu zmarszczek.

W kosmetologii używa się toksyny botulinowej o bardzo małym stężeniu, która działa wyłącznie w miejscu jej wstrzyknięcia. Precyzyjne podanie preparatu ułatwia niezwykle cienka igła, a sam zabieg jest krótki – trwa około dwudziestu minut. Przed jego wykonaniem nie ma potrzeby podawania środka znieczulającego, choć osoby o podwyższonej wrażliwości na ból mogą z niego skorzystać.

Efekty ostrzykiwania botoksem widoczne są zwykle po upływie siedmiu – czternastu dni od wykonania zabiegu i utrzymują się przez okres czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie warto go powtórzyć.

Chęć zachowania młodego wyglądu towarzyszy ludzkości prawdopodobnie od zarania dziejów. Na szczęście obecnie dysponujemy znacznie bardziej zaawansowanymi kosmetykami i preparatami niż te, które miała do dyspozycji Kleopatra. Mleko i miód lepiej zostawić w kuchni, a zmarszczki usuwać w dobrym gabinecie kosmetycznym.

Czytaj na naszym blogu:

Oczyszczanie twarzy kwasami – jaki kwas do danego typu skóry?
Skóra trądzikowa – jak o nią dbać?

Jak skutecznie usunąć przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry twarzy to poważny problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Przyczyny ich powstawania są bardzo zróżnicowane, a więc istnieją różne sposoby na pozbycie się ich. A warto podjąć próbę, ponieważ nierówny koloryt skóry ma niemały wpływ na samopoczucie kobiety dotkniętej tym problemem. Jakie są przyczyny powstawania tych zmian i jak się ich pozbyć za pomocą zabiegów wykonywanych w domu, salonie kosmetycznym czy klinice dermatologii estetycznej?

Jak powstają?

Zmiany barwnikowe, popularnie określane mianem przebarwień, dotykać mogą każdego rodzaju skóry, zarówno bardzo jasnej, jak i ciemnej, oraz osób w każdym wieku. Zmiany te powstają w przypadku, w którym dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów, czyli komórek znajdujących się w warstwie skóry właściwej, i odpowiedzialnych za produkcję melaniny – barwnik skóry.

Problem dotyczący zmiany koloru skóry może wynikać z nadmiaru melanocytów w skórze lub z ich nadmierną produktywnością. W obydwu przypadkach dochodzi do zwiększenia ilości barwnika w określonej partii skóry, i do powstania zmiany barwnikowej.

Kto narażony jest na powstanie zmian?

Istnieje oczywiście pewna grupa osób, które wykazują szczególne skłonności do powstawania nieprawidłowych zmian koloru skóry. Należą do nich, rzecz jasna, osoby o jasnej karnacji, obdarzone rudymi włosami, a poza nimi także osoby cierpiące na nieprawidłowości ze strony układu endokrynnego, cierpiące na różnego pochodzenia stany zapalne.

Warto pamiętać także, że powstawanie zmian zabarwienia skóry powodować mogą urazy mechaniczne oraz niektóre leki, kosmetyki oraz perfumy. Wiek także nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o wyrównany koloryt skóry. Opalanie natomiast przyspiesza powstanie problemu i pogłębia go.

Profilaktyka

Jak ma to miejsce w przypadku każdego prawie problemu kosmetycznego, do pewnego stopnia można zapobiegać wystąpieniu plam na skórze. I choć oczywiście wpływu skłonności genetycznych nie można pominąć, to jednak istnieje istotne zalecenie, którego warto przestrzegać, aby mieć zawsze wyrównany koloryt skóry. Jest to oczywiście umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych – wiemy, że słońce jest nam potrzebne do życia i prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych, ale wiemy także, że opalanie uszkadza skórę. Należy więc korzystać z niego rozsądnie i używać kremu z wysokim, dopasowanym do naszej cery,  filtrem przeciwsłonecznym (przy funkcjonowaniu tzw “miejskim” ochrona SPF 30 będzie wystarczająca, ale już podczas “plażowania”, szczególnie w pierwszych jego dniach potrzebny nam będzie filtr z wysoką ochroną SPF 50)

Walka z plamami na skórze

Walka z plamkami na skórze jest możliwa w warunkach domowych, ale przede wszystkim jej wysoka skuteczność uzależniona jest dzięki zabiegom wykonywanym przez doświadczonego kosmetologa lub lekarza dermatologa.

Kiedy mamy do czynienia jedynie z niewielkimi plamkami powstałymi w wyniku zbyt intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne, możemy próbować sposobów domowych, które nieco je rozjaśnią i zmniejszą ich widoczność. Natomiast w przypadku kiedy powstałe plamy są bardzo ciemne, mają dużą powierzchnię, są utrwalone należy zgłosić się po pomoc do specjalisty z doświadczeniem w terapiach na przebarwienia.

Jakie zabiegi możemy wykonać?

Domowe sposoby

Jest kilka domowych metod, które mogą pomóc w walce z nierównomiernym kolorytem skóry. Często jednak wykorzystuje się w nich naturalne preparaty z różnych części roślin. Niestety trzeba mieć na względzie to iż, rośliny często bywają fototoksyczne, co w praktyce oznacza, że mogą wywołać reakcje alergiczne, które mogą pogłębić tylko istniejący już problem.

Zabiegi w gabinecie

Niestety jednak większa część zmian jest niemożliwa do usunięcia za pomocą sposobów domowych. Wtedy należy skorzystać z porad i usług doświadczonego kosmetologa, który umiejętnie określi przyczynę powstania zmian barwnikowych i dopasuje rodzaj zabiegu do rodzaju skóry.

Możemy skorzystać z następujących rodzajów zabiegów:

 • laser frakcyjny CO2 ? to zabieg, który wykonasz w każdym dobrym salonie kosmetycznym. Polega on na potraktowaniu zmiany skórnej wiązką promieni laserowych emitowaną przez specjalną głowicę. Promień ten dociera w najgłębsze warstwy skóry i jest pochłaniany przez jej komórki. W wyniku zachodzącej reakcji foto- termicznej, melanina ulega koagulacji, a plamki ? znikają. To bardzo skuteczna metoda, która pozwala na usunięcie zmian o różnorodnym podłożu. Jej dużą zaletą jest skuteczność oraz bezbolesność. Po zabiegu skóra może być nieco podrażniona, ale w ciągu kilku godzin zaczerwienienie znika;
 • peeling ? ale oczywiście nie taki zwykły peeling, jaki wykonujemy w domu. W gabinetach używane są niezwykle nowoczesne preparaty o unikatowym składzie, są to tzw peelingi chemiczne (kosmetyczne ? łagodniejsze i mocniejsze ? dermatologiczne) dzięki którym usuwanie nierówności kolorytu skóry jest szybkie, bezbolesne i efektywne. Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych obecnie na rynku zabiegów jest system Cosmelan, składa się z dwóch etapów; specjalnej maski Cosmelan oraz z pielęgnacji domowej, która wchodzi w zestaw zabiegowy (specjalne krem Cosmelan 2, krem silnie regeneracyjny oraz krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym). To niezwykle skuteczny i trwały sposób na zmiany o podłożu hormonalnym, którego efekty zauważysz nawet już po ośmiu dniach;

Zmiany kolorytu skóry twarzy nie muszą być już Twoim problemem. Niezależnie od tego jaką mają przyczynę powstania, czy mają one podłoże hormonalne, czy wywołane zostały przez promienie słoneczne albo przez przyjmowane przez Ciebie leki, możesz skutecznie i bezpiecznie usunąć je w gabinecie kosmetycznym czy specjalizującej się w prowadzeniu takich terapii – klinice dermatologii i kosmetologii estetycznej.

Czytaj na naszym blogu:

Zabiegi bankietowe – czym są i na czym polegają

Zapewne większość z Was nie spotkała się nigdy z pojęciem zabiegów bankietowych. A taki rodzaj zabiegów rzeczywiście istnieje, i cieszy się ogromną sympatią zarówno stałych, jak i okazjonalnych, bywalczyń salonów kosmetycznych. Czym są? Dla kogo są przeznaczone i kiedy warto się na nie zdecydować? I wreszcie – jakie są rodzaje zabiegów bankietowych?

Czym są zabiegi bankietowe?

Jest to grupa zabiegów na twarz i ciało, których wykonanie jest szybkie, a efekty – natychmiastowe. Mają przede wszystkim właściwości oczyszczające skórę, nawilżające ją i pielęgnujące, nadają także blasku i zmniejszają widoczność zmarszczek.

Wielką zaletą zabiegów nazywanych bankietowymi jest fakt, iż są one mało inwazyjne. Nie musisz więc obawiać się igieł czy promieni lasera, które mogłyby spowodować miejscowe stany zapalne i zaczerwienienie skóry – z gabinetu kosmetycznego wyjdziesz promienna, zadbana i odmłodzona.

Stąd wzięła się właśnie nazwa tej kategorii usług – dzięki temu, że są bezinwazyjne, a skuteczne i szybkie do wykonania, najczęściej decydują się na nie panie wybierające się na ważne uroczystości – bankiety, imprezy firmowe lub rodzinne, wyjścia do teatru i inne. Przed takimi wydarzeniami warto skorzystać z zabiegów, które nie pozostawią na skórze żadnych śladów w postaci zaczerwienienia, miejscowych stanów zapalnych i podrażnień.

Dla kogo są przeznaczone?

Omawiana grupa zabiegów dedykowana jest właściwie każdej kobiecie. Jeśli chcesz od razu po zabiegu czuć się świeżo i komfortowo, mieć doskonale oczyszczoną, nawilżoną i rozświetloną skórę twarzy bez inwazyjnych zabiegów – to jest to dla Ciebie doskonałe wyjście. Możesz skorzystać z usług salonu kosmetycznego zarówno przed ważną imprezą, jak i na co dzień.

Zabiegi bankietowe są także doskonałą opcją dla tych kobiet, które na co dzień żyją w stresie, są przemęczone lub kiepsko się odżywiają – wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na wygląd skóry, która staje się szara, pozbawiona blasku, traci jędrność i sprawia wrażenie niezdrowej. Poprawnie dobrane i wykonane zabiegi pomogą jej wyglądać perfekcyjnie.

Rodzaje zabiegów

Warto teraz przyjrzeć się poszczególnym zabiegom, które pozwolą przywrócić skórze Twojej twarzy promienny blask. Oto one:

 • peeling – dobrze znany każdej kobiecie peeling pozwala na dokładne, głębokie oczyszczenie skóry twarzy. Usuniesz w ten sposób pozostałości złuszczonego naskórka, nadmiar tłuszczu oraz zanieczyszczenia. Dobrze wykonany peeling zlikwiduje wągry i zaskórniki, a skóra będzie gładka i bardzo orzeźwiona, czysta i lekka. Poza tym stanowi bazę dla kolejnych zabiegów, przygotowując skórę na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach;
 • serum – to wspaniały lek w postaci lekkiego kremu, dzięki któremu wygląd Twojej skóry szybko się poprawi. Serum nie stanowi jednak preparatu, którego zadaniem jest zamaskowanie problemów Twojej skóry, ale faktycznie głębokie, kompleksowe nawilżenie i odżywienie jej. Dobrze dobrany preparat pomoże także w walce ze zmarszczkami, uszkodzeniami i suchością skóry;
 • maseczka – najczęściej ma postać gęstego kremu, który nakłada się na skórę twarzy w celu usunięcia konkretnego jej problemu. W zależności od rodzaju skóry stosuje się maski nawilżające, odżywiające, rozświetlające, oczyszczające. Gęsty krem nakładany jest na skórę twarzy i pozostaje na niej przez kilkanaście minut, pozwalając skórze wchłonąć dobroczynne składniki zawarte w nim. Następnie maska jest usuwana, najczęściej w postaci zaschniętego płatu, a skóra jest oczyszczana z jej pozostałości przy użyciu lekkiego toniku;
 • masaż – poprawia ukrwienie skóry twarzy, rozluźnia ją i relaksuje. Pomoże także usunąć cienie pod oczami. Do masażu zwykle używa się odżywczych olejków i kosmetyków z kwasem hialuronowym, koktajli witaminowych lub peptydowych. Ważne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich do skóry kosmetyków, ale także sama technika masażu.

Ale w kategorii zabiegów bankietowych mieszczą się także bardziej specjalistyczne zabiegi. Jakie?

Mikrodermabrazja wodna

To zabieg oczyszczająco – nawilżający. Jego sekret tkwi w połączeniu skuteczności i delikatności – doskonale złuszcza i oczyszcza skórę, ale równocześnie nie wywołuje jej podrażnień i zaczerwienienia. Możesz go zastosować na dzień lub dwa przed imprezą. Przeznaczony jest do wszystkich rodzajów skóry.

Zabieg z zastosowaniem krioterapii

Polega na naprzemiennym ogrzewaniu skóry twarzy promieniami światła LED i jej schładzaniu. Skóra zostaje pobudzona, a naczynia krwionośne kurczą się i rozkurczają, dzięki czemu poprawia się krążenie. Skóra staje się lepiej dotleniona, a więc bardziej promienna, wypoczęta i rozświetlona. Jest także lepiej przygotowana do przyjęcia składników aktywnych z serum.

Zabieg z zastosowaniem fal radiowych

Zabieg z użyciem fal radiowych składa się z kilku etapów, które zostały opracowane w taki sposób, aby zapewnić skórze kompleksową opiekę – oczyszczenie, nawilżenie, odżywienie, poprawę napięcia oraz owalu twarzy i stymulację produkcji kolagenu.

W początkowym etapie tego zabiegu stosuje się peeling oczyszczający i serum z witaminami, a następnie podgrzewa skórę za pomocą fal radiowych i schładza ją krioterapią. W efekcie zauważysz szybką poprawę wyglądu skóry i podniesienie owalu twarzy.

Wszystkie wymienione w artykule zabiegi wykonasz w dobrym salonie kosmetycznym. Pamiętaj, aby nie eksperymentować z nimi samodzielnie – nieumiejętnie zastosowane kosmetyki i źle dobrana technika zabiegu mogą przynieść Ci więcej szkody niż pożytku. Warto zainwestować w profesjonalne usługi, dzięki którym będziesz wyglądała jak po długich wakacjach.

Czytaj na naszym blogu:

Depilacja a epilacja – czym różnią się te dwa zabiegi

Dwa pojęcia, oznaczające zabiegi usuwania owłosienia ciała, stosowane są zwykle zamiennie, a jednak każdy z nich określa inną grupę metod walki z niechcianymi włoskami. Depilacja i epilacja – czym są i czym różnią się między sobą? I jakie sposoby obejmuje każda z tych kategorii?

Różne metody usuwania owłosienia

Na początku zajmijmy się częściej stosowanym terminem – depilacją. Pojęcie to oznacza metody tymczasowego usuwania owłosienia, a więc samych włosów znajdujących się na skórze, bez naruszania ich cebulek. Są to metody, które możesz zastosować w domu, nie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu i wizyty w salonie kosmetycznym lub kosmetologicznym.

Epilacją natomiast określamy metody, które pozwalają na trwałe usunięcie owłosienia dzięki zniszczeniu całej cebulki włosowej. Takie zabiegi zwykle wykonywane są w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym.

Skoro więc znamy już różnice między epilacją a depilacją, dowiedzmy się nieco więcej na ich temat. Jakie zabiegi obejmują? I jakie są wady i zalety każdej z nich?

Rodzaje depilacji – wady i zalety poszczególnych zabiegów

Depilacja to szeroka paleta różnorodnych zabiegów, z których każda kobieta z pewnością znajdzie taki, który spełni jej oczekiwania i zaspokoi potrzeby.

Maszynki do golenia

Pierwszym, i zapewne najczęściej stosowanym zabiegiem, jest golenie przy użyciu maszynki wyposażonej w jedną, dwie lub trzy żyletki. Maszynka może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku.

To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się włosków, ale pośpiech może skutkować zacięciami i podrażnieniami skóry. Bywa także, że włosy odrastają grubsze niż były przed goleniem.

Krem i szpatułka

Kolejną z metod depilacji jest usuwanie włosków za pomocą specjalnego kremu i szpatułki. Aplikacja kremu jest bardzo prosta, po upływie kilkunastu minut należy ściągnąć go ze skóry, wraz z włoskami, za pomocą szpatułki.

Wadą tej metody jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na delikatnej, skłonnej do podrażnień lub uczuleń skórze.

Gorący wosk

Depilacja woskiem jest sposobem prostym i nieskomplikowanym, ale również bardzo bolesnym. Polega na nałożeniu na skórę ciepłego plastra z woskiem, a po jego ostygnięciu – zerwaniu wraz z przyklejonymi do niego włoskami. Ból rekompensuje jednak wysoka skuteczność i trwałość zabiegu.

Depilator elektryczny

Depilacja depilatorem elektrycznym polega na mechanicznym wyrywaniu włosków, jest więc bolesna. Do jej wad zaliczyć należy także fakt, iż aby usunąć wszystkie włoski, potrzeba naprawdę dużo czasu. Poza tym zabieg trzeba powtórzyć nawet kilkukrotnie, bowiem ostrza depilatora zwykle nie chwytają wszystkich za jednym pociągnięciem.

To, podobnie jak depilacja woskiem, metoda dla osób o niskiej wrażliwości na ból. Praktyka także pokazuje, że jest ona skuteczna w przypadku dość grubych włosków, cienkie ślizgają się między ostrzami.

Istnieją także metody depilacji polegające na obcinaniu i rozjaśnianiu włosków, ale są one rzadko stosowane ze względu na niską skuteczność.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najdoskonalsza z metod tymczasowego usuwania owłosienia. Przy czym termin ?tymczasowy? oznacza tu okres nie kilku dni czy tygodni, a kilku lat. Z czego wynika jego ogromna popularność? Z pewnością z jej wysokiej skuteczności – seria kilku zabiegów pozwala na usunięcie wszystkich włosków z danej partii ciała.

Depilację laserową można stosować dla każdej partii ciała – nóg, pach, ramion, twarzy i okolic bikini. Dzięki użyciu kremu znieczulającego, ten sposób usuwania owłosienia jest także całkowicie bezbolesny, a ewentualne podrażnienia znikają już po kilku dniach.

Wadą tej metody jest to, iż niestety nie każdy może ją zastosować. Zdecydowanie unikać jej powinny kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także cukrzycy, osoby cierpiące na infekcje i choroby skórne, osoby po zawale mięśnia sercowego, z niektórymi chorobami neurologicznymi. Wymaga także przynajmniej kilku wizyt w salonie kosmetycznym, bowiem laser niszczy tylko włoski znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu. Jest również dosyć kosztowna.

Metody epilacji, ich zalety i wady

Omówmy teraz metody epilacji, które pozwalają na trwałe usunięcie owłosienia ciała.

Elektroliza

Jedną z nich jest elektroliza, czyli trwałe uszkodzenie mieszków włosowych za pomocą prądu stałego, czyli galwanicznego. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale czas jego trwania jest długi – pojedynczy mieszek jest niszczony dopiero po 30 sekundach działania prądu.

Termoliza

Metodą epilacji nieco podobną do elektrolizy jest termoliza, z tą różnicą, że do zniszczenia mieszków włosowych używa się w niej prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Taki rodzaj prądu szybciej niszczy mieszki włosowe – w zaledwie kilka sekund.

Blend – połączenie termolizy z elektrolizą

Kolejną z trwałych metod usuwania owłosienia ciała jest tak zwany blend. To zabieg, który stanowi połączenie elektrolizy oraz termolizy. Wykorzystywane są zarówno prądy stałe jak i zmienne i to właśnie połączenie stanowi najbardziej niezawodną metodę epilacji – daje najbardziej trwałe efekty.

Tak ogromna dostępność różnorodnych sposobów na usunięcie owłosienie ciała daje kobietom pełną swobodę w wyborze. Dzięki temu każda z Was z łatwością wybierze tę, która najlepiej spełni Wasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy wolisz sposoby na trwałe czy tymczasowe pozbycie się włosków, masz co najmniej kilka możliwości wyboru.

 

Czytaj na naszym blogu:

Promocje

promocje medycyna estetyczna

GENEO NEOBRIGHT

Zobacz więcej
promocje medycyna estetyczna

MISJA PŁASKI BRZUCH / SMUKŁA TALIA

Zobacz więcej

Przygotowalismy więcej promocji, zobacz wszystkie!

Wszystkie promocje
* Promocje nie łączą się ze sobą

Centrum Kosmetyki i Medycyny Estetycznej MEDICOR

ul. Rakowicka 6/5
31-510 Kraków

Formularz kontaktowy