fbpx

Laser CO2 – Rewitalizacja i odmładzanie skóry

Zabieg w skrócie:

  • Najlepsze rezultaty: -
  • Długotrwałość efektów: -
  • Cena: -
  • Znieczulenie: -
  • Czas zabiegu: -
  • Zdolność do pracy: -
  • Zalecenia po zabiegu: -
  • Brak opalania -
  • Unikalnie sauny -
  • Stosowanie kremów -

Wskazania do zabiegu:

  • redukcja rozszerzonych porów
  • redukcja blizn
  • redukcja rozstępów

Zasada działania lasera CO2 frakcyjnego

Laser CO2 frakcyjny jest laserem ablacyjnym. Co to w praktyce oznacza i jak działa laser CO2 frakcyjny?

Światło emitowane przez laser CO2 oddziałuje na naskórek oraz wnika w głąb skóry właściwej i jest pochłaniane przez zawartą w tkance wodę. Woda, pochłaniając energię światła emitowanego przez laser, ulega podgrzaniu do wysokiej temperatury. Podgrzana do wysokiej temperatury woda, powoduje termiczne uszkodzenia tkanki w miejscu, gdzie się znajdowała.

Określenie “frakcyjny” oznacza natomiast, iż uszkodzeniu nie ulega cała powierzchnia tkanki, lecz laser uszkadza tkankę tworząc kolumny uszkodzeń, otoczone przez zdrową, nieuszkodzoną tkankę. Taki schemat – frakcyjnego uszkadzania tkanki przez laser – skutkuje szybkim procesem regeneracji skóry po zabiegu, gdyż fragmenty nieuszkodzonej tkanki są “rezerwuarem” czynników niezbędnych do szybkiej regeneracji tkanki.  Termiczne uszkodzenia tkanki w wyniku działania lasera mają na celu stymulację w skórze takich procesów jak między innymi, synteza nowych włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego.

Dodatkowym elementem działania lasera jest tutaj ablacja – czyli odparowanie naskórka. Tak więc, proces złuszczania skóry w wyniku zabiegu laserem CO2 dodatkowo wzmacnia i przyspiesza efekty zabiegowe.

Ablacja naskórka powoduje powstanie w mniejszym lub większym stopniu rany na twarzy – powstaje delikatny “strupek” na powierzchni skóry, który następnie w ciągu kilku dni ulega złuszczeniu. Tak więc zabieg laserem CO2 ablacyjnym wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji, jednak efekty są nieporównywalnie lepsze, niż w przypadku laserów nieablacyjnych.

Laser CO2 frakcyjny – zastosowanie

Wymienione powyżej zasady działania lasera CO2 frakcyjnego sprawiają, iż laser ten jest użyteczny w zabiegach takich jak:

RESURFACING, REMODELING, REWITALIZACJA I ODMŁADZANIE SKÓRY

Przyczyną utraty jędrności, elastyczności skóry, opadania owalu twarzy i powstawania zmarszczek jest zaburzenie struktury oraz degeneracja włókien kolagenowych, elastynowych oraz kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Powstające na poziomie skóry właściwej, w wyniku działania światła laserowego, “kolumny uszkodzeń” są impulsem do procesu przebudowy i remodelingu siatki włókien kolagenowych i elastynowych. Proces przebudowy tkanki i naprawy uszkodzonych w wyniku działania lasera miejsc, przebiega szybko i w sposób naturalny dzięki temu, iż uszkodzenia w tkance otoczone są przez zdrową i nieuszkodzoną tkankę. W wyniku zabiegu dochodzi także do ablacji (odparowania) naskórka, co potęguje efekt odmłodzenia i rewitalizacji dając efekt gładkiej skóry. Efektem zabiegu jest więc bardziej napięta i jędrniejsza skóra a także o gładszej i wyrównanej powierzchni i kolorycie.

REDUKCJA ROZSZERZONYCH PORÓW

Problem poszerzonych ujść gruczołów łojowych, czyli tzw. rozszerzonych porów, dotyczy przede  wszystkim skór tłustych i mieszanych. W przypadku takich skór problem ten nasila się także w miarę starzenia się skóry. Rozszerzone pory są nieestetyczne, dają wrażenie nierównej skóry a także są miejscem gdzie gromadzi się wydzielina gruczołów – łój, a to z kolei prowadzi do powstawania zaskórników. Zabieg z wykorzystaniem lasera CO2 frakcyjnego prowadzi do ablacji (odparowania) naskórka. W wyniku zabiegu uzyskujemy gładszą i równomierną powierzchnię skóry, a ujścia gruczołów łojowych ulegają zwężeniu.

REDUKCJA BLIZN

Blizna jest zmianą, która obejmuje naskórek oraz skórę właściwą. Za pomocą lasera frakcyjnego możemy zmagać się z wszystkimi rodzajami blizn, ale w szczególności z bliznami przerosłymi lub bliznami zanikowymi. W przypadku blizn przerosłych, w wyniku uszkodzenia skóry właściwej powstają w niej ubytki, które zostają zastąpione przez odmienną od prawidłowej tkankę. Natomiast blizny zanikowe są to wgłębienia i ubytki w skórze właściwej, które są najczęściej skutkiem trądziku czy ospy. Ich powstawanie ma inny mechanizm niż w przypadku blizn przerosłych. Procesy wywoływane przez laser frakcyjny, uszkodzenia  – tzw. “kolumny uszkodzeń” – powstające w skórze właściwej, prowadzą do pobudzenia syntezy prawidłowego kolagenu skórnego i przebudowy struktur skóry właściwej. Dodatkowo ablacja (odparowanie) w wyniku działania lasera CO2 frakcyjnego, usuwa górne warstwy skóry i stymuluje procesy naprawcze w samym naskórku. W wyniku tych działań dochodzi do zniwelowania blizn lub w znacznym stopniu do przebudowy uszkodzonej tkanki, wyrównania powierzchni skóry, a w przypadku blizn zanikowych – do ich spłycenia.

REDUKCJA ROZSTĘPÓW

Rozstępy powstają na skórze w wyniku zerwania włókien kolagenowych i elastynowych. W początkowej fazie ich powstawania są czerwone i lekko wypukłe a następnie ubytki zostają zastąpione przez tkankę bliznowatą przechodzą one w fazę zanikową, w wyniku czego stają się jasnymi, lekko wklęśniętymi pasmami. Rozstępy są więc bliznami o charakterze zanikowym. Zabieg laserem CO2 frakcyjnym, podobnie jak to opisano powyżej w przypadku blizn, prowadzi do pobudzenia procesu syntezy włókien kolagenowych i elastynowych, przebudowy struktury skóry właściwej w miejscach rozstępów oraz ablacji (odparowania) komórek powierzchniowej warstwy skóry. Efektem są cieńsze i znacznie mniej widoczne rozstępy.

Zabieg przeprowadza:

  • h

    dr Agnieszka Moncznik – specjalista chirurg , lekarz medycyny estetycznej

    W 2001 r. ukończyła Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ, a w późniejszym okresie odbyła szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. Z Kliniką Medicor współpracuje od 2009 r.

  • h

    dr Justyna Kostyra-Grabowska – dermatolog

    W Medicorze od 2012 roku. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2005 roku pracuje na Oddziale Dermatologii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie. W 2011 roku uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny dermatologii i wenerologii, gdzie obecnie pełni funkcję starszego asystenta.

    Zobacz więcej

Partnerzy

Dane kontaktowe

Klinika Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR
ul. Rakowicka 6/5, 31-511 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek: 9:00 - 20:00
Kontakt:
+48 792 552 777
centrum@medicor.krakow.pl

Przejdź do formularza kontaktowego