fbpx

Dermatochirurgia w MEDICORZE

Co to jest dermatochirurgia?

Dermatochirurgia to jedna z młodszych dziedzin medycyny zajmująca się leczeniem zmian w obrębie skóry i tkanki podskórnej. Do tej dziedziny wliczają się zabiegi z zakresu dermatologii, chirurgii naczyniowej i onkologicznej, a także chirurgii plastycznej i rekonstrukcji skóry.

W ramach dermatochirurgii usuwane są złośliwe i niezłośliwe zmiany skórne, wrastające paznokcie, tłuszczaki, blizny i inne defekty.

Metody usuwania zmian skórnych

W dermatochirurgii wykorzystuje się wiele metod usuwania zmian skórnych. Do jednej z nich należy krioterapia czyli tzw. leczenie zimnem. Zabieg polega na ochłodzeniu tkanek zmienionych chorobowo przy pomocy azotu lub dwutlenku węgla. W dermatochirurgii stosuje się także skalpel, laser lub elektrokoagulację czyli oddziaływanie prądem zmiennym o wysokiej częstotliwości wywołującym na końcach elektrody wysoką temperaturę.

Usuwanie zmian skórnych

W ramach zabiegów z wykorzystaniem powyższych metod usuwane są między innymi:

  • brodawki łojotokowe
  • brodawki płciowe
  • brodawki wirusowe rąk i stóp (tzw. kurzajki)
  • włókniaki miękkie
  • bliznowce
  • tłuszczaki
  • znamiona barwnikowe czyli pieprzyki
  • atypowe znamiona barwnikowe
  • zmiany przednowotworowe i nowotwory skóry
  • kaszaki

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Chirurgia zmian skórnych to pole zabiegowe, które pozwala na usunięcie zmian, takich jak znamiona barwnikowe (pieprzyki), włókniaki, tłuszczaki i kaszaki. Choć z pozoru mogą mieć one znaczenie tylko estetyczne, tak naprawdę ich wycięcie to działanie przede wszystkim medyczne. 

W Klinice Medicor zajmujemy się głównie barwnikowymi zmianami skórnymi, łagodnymi zmianami nowotworowymi, tłuszczakami, kaszakami oraz plastyką płatków uszu. Diagnostykę przypadku zajmuje się lekarz dermatolog, a nad zabiegiem usunięcia zmiany czuwa chirurg – dr Agnieszka Moncznik. Do zabiegu kwalifikowani są pacjenci, którzy odbyli konsultację i zostali skierowanie do zabiegu chirurgicznego usunięcia zmian skórnych. Najczęściej osoby, które zmagają się ze znamionami barwnikowymi, włókniakami, kaszakami, czy tłuszczakami są poddawane wycięciu tych zmian. Jest to działanie głównie lecznicze, a wycinki poddawane są badaniom histopatologicznym w celu wykluczenia procesu nowotworowego. Wczesne usunięcie złośliwego znamienia ratuje życie. Zmian nieokreślonych w sposób histopatologiczny nie powinno usuwać się za pomocą lasera. 

Zmianę usuwa się w znieczuleniu miejscowym. Skórę nacina się, a zmianę usuwa wprost z podłoża podskórnego. Następnie skórę i tkanki podskórne zabezpieczone zostają za pomocą szwów, a następnie zakłada się opatrunek. Pacjent podczas rekonwalescencji musi przestrzegać zaleceń, a po ustalonym przez lekarza czasie zgłosić się na kontrolną konsultację

W Klinice Medicor zabieg przeprowadza specjalista chirurg dr Agnieszka Moncznik, która jest doświadczonym lekarzem z kwalifikacjami. Warto więc zbadać niepokojącą nas zmianę w czasie konsultacji i w razie potrzeby poddać się zabiegowi usunięcia. Bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta są dla nas najważniejsze.

Zobacz więcej informacji o chirurgicznym usuwaniu zmian skórnych

Laserowe usuwanie zmian skórnych

Szerokie zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 sprawia, że jest on często wykorzystywany w dermatochirurgii, dermatologii estetycznej.  Warto podkreślić, iż zabiegi z wykorzystaniem lasera są bezpieczne, małoinwazyjne i niezwykle precyzyjne. Zaletą tej metody usuwania zmian skórnych jest również szybkość gojenia się ran, wyeliminowanie krwawienia podczas zabiegu oraz satysfakcjonujące efekty końcowe.

Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Czas zabiegu uzależniony jest od ilości i wielkości zmian. W wyniku działania lasera zmiany skórne zostają odparowane – światło lasera jest absorbowane przez tkanki miękkie, w wyniku czego następuje odparowanie zawartej w nich wody i szczelne zamknięcie naczyń. Po zabiegu wytwarza się niewielki strupek, który samoistnie odpada po pewnym czasie. Zabieg usuwania zmian skórnych z wykorzystaniem lasera pozostawia niewielką bliznę. Proces gojenia może również przebiegać bez pozostawiania żadnych śladów.

Zobacz więcej informacji o laserowym usuwaniu zmian skórnych

Serdecznie zapraszamy na konsultacje lekarską, w wyniku której lekarz zakwalifikuje do usunięcia laserowego lub chirurgicznego. Chcesz poznać cenę zabiegu? – Zapraszamy do cennika.
W cenie wizyty jest podstawowe badanie histopatologiczne.

Partnerzy

Dane kontaktowe

Klinika Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR
ul. Rakowicka 6/5, 31-511 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek: 9:00 - 20:00
Kontakt:
+48 792 552 777
centrum@medicor.krakow.pl

Przejdź do formularza kontaktowego