fbpx

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Wypełnianie zmarszczek botoxem

Wypełnienie zmarszczek botoksem to zabieg medycyny estetycznej wykonywany w celu zniwelowania oznak starzenia się skóry a także poprawy mankamentów urody, które są powodem kompleksów.  Na ostrzykiwanie twarzy toksyną botulinową decyduje się coraz więcej naszych rodaków. Jak się okazuje Polacy, coraz chętniej decydują się na wizytę w gabinecie medycyny estetycznej w celu usunięcia oznak starzenia na twarzy i szyi, podniesienia kącików ust a nawet w celu poprawy kondycji włosów. Czy usuwanie zmarszczek botoxem jest bezpieczne? Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować? Jakie są efekty wykonanego zabiegu. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik dzięki któremu dowiesz się więcej.

Ostrzykiwanie botoxem to mało inwazyjny zabieg, jeżeli oczywiście zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Jego wykonanie pozwala zniwelować oznaki starzenia się skóry, przywrócić jej dawny piękny wygląd dzięki czemu pacjent ma wrażenie jakby odmłodniał o co najmniej 10 lat.

Jak się okazuje, częściej na wstrzykiwanie preparatu decydują się kobiety, co wcale nie oznacza, że usługa nie jest popularna również wśród mężczyzn. W obecnych czasach, Panowie dużo chętniej dbają o swój wygląd, decydując się na poprawę i redukcję mankamentów poprzez specjalistyczne zabiegi.

Podjęcie decyzję o wstrzykiwanie botoxu w miejsca gdzie są widoczne oznaki starzenia się skóry rodzi jednak pewne wątpliwości, które zdecydowanie należy rozwiać.

Czym jest botox?

Dokładny skład botoxu czyli toksyny botulinowej, często rodzi spore zaskoczenie. Jak się okazuje Polacy nie do końca wiedzą czym w zasadzie jest wstrzykiwany preparat i jak powstaje. Spore zdziwienie wywołuje fakt, iż magicznie działający botoks to nic innego jak jad kiełbasiany. Połknięty jad kiełbasiany to silna trucizna, natomiast wstrzykiwanie niewielkiej ilości preparatu w mięśnie nie wywołuje żadnych nieprzewidzianych i szkodliwych dla zdrowia i życia pacjenta skutków ubocznych.

Początkowo preparat stosowany był w okulistyce i neurologii. Wstrzykiwanie botoxu, znajdowało swoje zastosowanie w przypadku nadmiernego napięcia mięśni u dzieci lub wylewów. Jako element medycyny estetycznej, jako element wypełniający zmarszczki zaistniał, kiedy podczas leczenia zeza, zauważono efekt “uboczny” w postaci usunięcia kurzych łapek i wygładzenia twarzy.

Ciekawostka: Pierwsze zabiegi medycyny estetycznej na świecie z użyciem toksyny botulinowej wykonywane zostały w latach 80-tych. W Polsce natomiast dopiero w 1996 roku.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Biorąc pod uwagę cały proces wykonywania zabiegu i skład substancji wstrzykiwanej w mięśnie, Polacy ciągle wahają się czy zabieg wykonać i czy jest on całkowicie bezpieczny dla stanu zdrowia. Zwykły ludzki rozsądek, podpowiada nam aby przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdzić jak ostrzykiwanie twarzy botoksem wpłynie nie tylko na wygląd ale i samopoczucie, stan zdrowia i to jak będziemy wyglądać kiedy efekty zabiegu będą powoli znikać.

Botoks najczęściej stosowany jest w przypadku następujących zmian skórnych:

 • zmarszczki mimiczne,
 • kurze łapki,
 • zmarszczki palacza,
 • opadanie kącików ust,
 • zmarszczek wokół ust,

Musimy jasno określić znaczenie botoxu w medycynie – toksyna botulinowa to lek, dlatego zabieg ostrzykiwania tym środkiem powinien zostać przeprowadzony przez wykwalifikowanego i doświadczonego specjalistę. Stosując się do ogólnych zasad mamy pewność, że zabieg przebiegnie w higienicznych i bezpiecznych warunkach i nie będzie w żaden sposób zagrażać zdrowiu i życiu. Niewiedza i brak odpowiednich umiejętności może nie tylko oszpecić twarz pacjenta ale również zagrozić zdrowiu.

Podstawowym przykładem skutku źle przeprowadzonego zabiegu jest opadająca powieka oraz asymetria twarzy. Ważna jest precyzja i odpowiednia wiedza, preparat musi zostać wstrzyknięty dokładnie we wskazane miejsca wówczas możliwe jest wypełnienie dokładnie tych zmarszczek, których chcemy się pozbyć.

miejsca gdzie wstrzykiwany jest botoks

Zdecydowanie powinieneś pamiętać, to fakt iż zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej nie jest jednorazową receptą na całkowite usunięcie oznak starzenia się skóry z wybranych miejsc. Owszem po wykonaniu zabiegu, nasza twarz odmłodnieje o kilka a nawet kilkanaście lat ale w miarę upływu czasu, efekty będą słabnąć a mankamenty spowodowane starzeniem się skóry na nowo pojawią się na Twojej twarzy. Jak przestrzegają specjaliści, to nie prawda, że zabieg powinien zostać ponowiony co 4-6 miesięcy. W tym przypadku należy skupić się na drobnych mankamentach, obserwować stan skóry i mięśni a przede wszystkim to jak preparat zachowuje się po upływie czasu aby zbyt wcześnie nie podjąć ponownego wypełniania.

Efekt utrzymuje się zazwyczaj ok. 6 miesięcy po czym konieczne jest ponowienie zabiegu.

UWAGA:

Przed wykonaniem zabiegu dokładnie sprawdź gabinet, w którym ma on zostać przeprowadzony. Niestety, okazuje się, że pacjenci korzystający z tego typu usług nie do końca zdają sobie sprawę, że ostrzykiwanie toksyną botulinową jest przeprowadzane w danym gabinecie nie zgodnie z prawem. Doświadczeni specjaliści ostrzegają przed wyborem gabinetów, w których zabieg wykonuje osoba, która odbyła zaledwie krótkie szkolenie.

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby niebędące lekarzami medycyny estetycznej nie mogą tego robić! W związku z tym, upewnij się co do preferencji, wiedzy i doświadczenia osoby, realizującej zabieg.

Zabieg nie dla każdego

Pierwszym podstawowym krokiem jest ocenienie stanu skóry i kwalifikacji pacjenta do wykonania zabiegu. Odpowiedzialny, wykwalifikowany lekarz najpierw dokładnie zbada Twój problem, stwierdzi czy może podjąć się wykonania usługi a dopiero w następnej kolejności przejdzie do jej realizacji.

Musisz mieć świadomość, że nie u każdego zabieg wykonanie zabiegu jest możliwe. Przykładem może być chęć usunięcia zmarszczek na czole, spowodowanych nawykiem unoszenia brwi oraz wokół ust, oczu itd. Oczywiście można go wykonać a toksyna botulinowa jest w stanie bardzo nam pomóc ale nie u osób z wiotkością skóry, zanikiem nadoczodołowej poduszeczki tłuszczowej i opadającym kompleksem brwi. Pomimo tego, że czoło faktycznie stało by się gładkie a zmarszczki byłyby niewidoczne, powieki opadały by jeszcze bardziej niż dotychczas, odruchowe unoszenie brwi stałoby się niemożliwe a w skutek tego wystąpiłoby wyraźne ograniczenie pola widzenia.

Ciekawostką może okazać się zalecany wiek do wykonania zabiegu. Nie jest prawdą, że wstrzykiwanie botoksu najlepiej wykonać “na emeryturze”. Najlepiej zrealizować to po 45 roku życia, gdy skóra jest jędrna, botoks nasila w tym wieku deficyt sprężystości. Zabieg wykonywany w późnym wieku jest dość ryzykowny, wymaga naprawdę sporego doświadczenia lekarza medycyny estetycznej.

Dodatkowo, toksyna botulinowa zmniejsza wydzielanie sebum, sprawia to, że często zostaje stosowana do leczenia nadpotliwości. U osób zmagających się ze skórą tłustą lub nadmiernym poceniem się jest to zaleta, jednak u tych ze skórą suchą niestety wada. Wstrzyknięcie botoksu w nieodpowiednich proporcjach może skutkować nadmiernym wysuszaniem się skóry, a co za tym idzie pojawianiem się zmian. Inną ilość botuliny podaje się więc osobom z grubą i tłustą cerą a inną pacjentowi ze skórą cienką i suchą.

Jak wygląda zabieg

Cały zabieg trwa kilkanaście minut, dokładny czas zależny jest od ilości miejsc, w które wstrzykujemy preparat. Na samym początku lekarz specjalista schładza i jeżeli pacjent sobie życzy – znieczula skórę specjalnym kremem, w tym czasie przygotowywana jest również odpowiednia ilość botoksu. Jeżeli decydujemy się na wstrzykiwanie preparatu w czoło, konieczne będzie wykonanie 8 wkłuć, w przypadku tak zwanych kurzych łapek – 3 po każdej stronie, natomiast w okolicach powiek, wystraczy jedno lub dwa wkłucia z każdej strony. Botoks, wprowadzany jest delikatnie i dokładnie, specjalista kolejno wprowadza go w poszczególne miejsca gdzie chcemy zredukować zmarszczki, dbając o zachowanie sterylnych, higienicznych i w pełni bezpiecznych warunków.

Po wykonaniu zabiegu, skóra zostaje ponownie schłodzona, lekarz smaruje ją również maścią z witaminą K, która chroni przed pojawieniem się zasinień spowodowanych ingerencją w skórę i mięśnie.

Warto wiedzieć: Po zabiegu, przez minimum 3 godziny nie można dotykać skóry twarzy, rozmasowywać miejsc w których został wstrzyknięty preparat, schylać się i kłaść.

Jak przygotować się do zabiegu – specjalne zalecenia

Zabieg nie jest bolesny, musisz przygotować się na kilka ukłuć w wyznaczonych przez specjalistę miejscach. Cały proces nie jest zbyt inwazyjny a wykonanie zabiegu nie wymaga hospitalizacji i podjęcia żadnych konkretnych działań tego typu. Są jednak pewne zalecenia, do których należy się stosować 10 dni przed zabiegiem i o których doświadczony lekarz z pewnością cię poinformuje:

 • wystrzegaj się stosowania suplementów diety,
 • nie pij ziół,
 • nie stosuj żadnych leków przeciwzapalnych,
 • nie spożywaj alkoholu.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • brak tolerancji organizmu na toksynę botulinową typu A,
 • leczenie antybiotykami,
 • przyjmowanie inkomycyny, tetracycliny,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • choroby układu sercowo-naczyniowego,
 • choroby płytki mięśniowo-nerwowej,
 • przyjmowanie leków rozkurczowych,
 • zespół Lamberta-Eatona,
 • choroby nowotworowe skóry,
 • choroby ALS,
 • uszkodzenia skóry,
 • aktywna infekcja skóry, opryszczka.

Efekty uboczne po zabiegu

Wykonując zabieg w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej, gdzie opiekę nad stanem Twojego zdrowia sprawują doświadczeni i kompetentni specjaliści, zdecydowanie nie masz się o co martwić – żadne nieprzewidziane i uciążliwe skutki uboczne wstrzykiwania botoksu nie będą miały miejsca. W podrażnionych miejscach mogą pojawić się jedynie drobne zaczerwienienia licz zasinienia, które łatwo jest ukryć pod makijażem.

Powikłania powstałe wskutek nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu:

 • mdłości,
 • wymioty,
 • gorączka,
 • opadanie powieki,
 • nadmierne wysuszenie i uszkodzenie skóry.

Efekty zabiegów:

efekt wypełniania zmarszczek botoksem wokół ust

Gdzie wykonać zabieg

Jak zostało wspomniane wcześniej, aby wstrzykiwanie botoxu było w pełni bezpieczne dla naszej skóry i zdrowia, zabieg należy wykonać w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Doświadczony lekarz specjalista zadba o każdy, nawet najmniejszy detal zabiegu, dobierając odpowiednią ilość preparatu i wstrzykując go dokładnie w te miejsca, gdzie jest to wskazane.

Nieprawidłowa aplikacja może nie tylko nie przynieść odpowiednich efektów ale również zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta.

Odpowiednie efekty może przynieść tylko profesjonalnie wykonany zabieg i poprzedzająca wstrzykiwanie botoksu konsultacja medyczna. Aby więc czuć się w pełni pewnie, bezpiecznie i komfortowo należy zadbać o wybór renomowanej kliniki medycyny estetycznej. Aplikacja botoksu pozwala na skuteczną walkę ze zmarszczkami twarzy.

Autor wpisu

Partnerzy