❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Peeling chemiczny – popularny i skuteczny zabieg.

Peeling chemiczny, potocznie tzw. kwasy, polega na nałożeniu odpowiedniego roztworu kwasu lub mieszanki kwasów na skórę. W wyniku zabiegu dochodzi do pobudzenia procesów naprawczych w naskórku i skórze właściwej oraz do złuszczania się naskórka.

Na rynku dostępnych jest wiele peelingów chemicznych, różniących się zastosowanym kwasem lub mieszanką kwasów czy stężeniem kwasów. Poszczególne kwasy mają też odmienne właściwości biologiczne a wybór preparatu uzależniony jest od danego problemu skórnego i należy do kosmetologa czy też lekarza dermatologa.

Okres jesieni, zimy i wczesnej wiosny jest idealnym czasem na zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych. Umiarkowane temperatury powietrza i małe promieniowanie słoneczne twarzą korzystne warunki dla poddawania się kuracjom peelingami chemicznymi.

 

Oddziaływanie peelingów chemicznych na skórę możemy określić jako wielokierunkowe. Mianowicie po wykonaniu serii zabiegów z wykorzystaniem odpowiednio dobranych do skóry peelingów chemicznych obserwuje się:

 • redukcję niedoskonałości (zaskórniki, rozszerzone pory) i wygładzenie powierzchni skóry,
 • redukcja zmian trądzikowych, blizn potrądzikowych i przebarwień pozapalnych,
 • wyrównanie kolorytu, rozjaśnienie przebarwień oraz nadanie skórze blasku,
 • korzystne pogrubienie żywych warstw naskórka natomiast redukcja nadmiernej warstwy rogowej,
 • redukcja objawów starzenia się skóry, spłycenie zmarszczek i poprawa gęstości  i  sprężystości skóry,
 • oczyszczenie i dotlenienie, przywrócenie właściwych funkcji skóry,
 • zwiększenie skórnej absorpcji składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych.

Peeling chemiczny ? dla kogo? Jakie są przeciwwskazania?

Zabiegi z użyciem peelingów chemicznych przeznaczone są dla każdego typu skóry, jednak przed zabiegiem należy wykluczyć przeciwwskazania, którymi są m. in. wszelkie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje skórne, uszkodzona ciągłość naskórka, kuracja doustnymi retinoidami (pół roku przerwy), choroby autoimmunologiczne skóry, stan zapalny w organizmie (gorączka), opalona skóra.

Zabieg oraz postępowanie pozabiegowe

Do zabiegu z użyciem peelingów chemicznych warto przygotować skórę. W tym celu zaleca się stosowanie przez okres około dwóch tygodni przed zabiegiem, produktu do codziennej pielęgnacji domowej, zawierającego niskie stężenie kwasów: żel do mycia twarzy, tonik lub krem. Kurację peelingami chemicznymi w gabinecie rozpoczyna się od preparatów o niskich stężeniach   a następnie można zastosować mocniejsze roztwory. Zabiegi wykonuje się w odstępach od dwóch do czterech tygodni i zaleca się wykonanie serii 4-6 zabiegów.

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i podrażniona. W 2 lub 3 dobie po zabiegu naskórek zaczyna się złuszczać, co może potrwać do około tygodnia po zabiegu. Wówczas należy stosować preparaty nawilżające, łagodzące i wspomagające regenerację naskórka. Przez cały czas trwania kuracji, oraz co najmniej miesiąc od jej zakończenia należy stosować filtry UVA i UVB, SPF 50, niezależnie od pory roku.

Klinice Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR posiadamy bardzo szeroką ofertę peelingów chemicznych. Znajdują się w niej roztwory zawierające czyste kwasy takie jak salicylowy, migdałowy, mlekowy, trójchlorooctowy (TCA) oraz roztwory zawierające mieszankę różnych kwasów, takie jak: kwas pirogronowy + mlekowy, azelainowy + salicylowy, glikolowy + salicylowy, kojowy + mlekowy czy płyn Jessnera (mieszanina kwasu salicylowego, rezorcyny i retinolu).

 

Jak już wyżej wspomniano, działanie wszystkich kwasów jest wielokierunkowe, przeciwstarzeniowe i mniej lub bardziej złuszczające, jednak każdemu kwasowi można przypisać pewne jego szczególne właściwości:

 • kwas salicylowy jest przede wszystkim ceniony za zwoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, komedolityczne (trądzik),
 • kwas migdałowy za działanie przeciwbakteryjne, normalizujące, przeciwstarzeniowe (trądzik, trądzik dorosłych, fotostarzenie),
 • mlekowy – nawilżające i depigmentujące (skóry wrażliwe, suche, przebarwienia),
 • TCA – bardzo silne działanie złuszczające, działanie depigmentacyjne, przeciwstarzeniowe (przebarwienia, starzenie się skóry, blizny),
 • pirogronowy – przeciwbakteryjne i przeciwstarzeniowe (trądzik, trądzik dorosłych, fotostarzenie),
 • azelainowy – silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i depigmentujące (trądzik, trądzik różowaty, przebarwienia),
 • glikolowy – przeciwstarzeniowe, nawilżające (objawy starzenia się skóry, suchość skóry),
 • kojowy- depigmentacyjne (przebarwienia).

Po konsultacji kosmetolog kwalifikuje klienta do zabiegu oraz dobiera odpowiednią kurację.


Alicja Iwańska-Dyrcz

Kosmetolog

 

 

Autor wpisu

Partnerzy