fbpx

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Laserowa terapia łysienia

Jeżeli martwi Cię utrata włosów, stosujesz suplementy, kosmetyki i leki a wszystko ze średnim skutkiem – może warto spróbować czegoś nowego?

Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe, które dotyczy mężczyzn, jednak występuje także u kobiet. U pań włosy przerzedzają się od szczytu głowy, bez przesunięcia granicy zarostu. U mężczyzn proces utraty włosów zaczyna się z reguły od cofnięcia linii zarostu na czole i skroniach. Powstają wtedy tzw. zakola, które przesuwają się ku tyłowi. Łysienie pojawia się też na szczycie głowy (tzw. zakonna tonsura) i rozchodzi promieniście.

Laser Er: YAG okazał się skuteczny w bezoperacyjnej stymulacji wzrostu włosów u pacjentów z łysieniem androgenowym. Badania potwierdzają, że laser o długości fali 2940 nm budzi „uśpione” włosy i stymuluje do fazy wzrostu. Sukces metody pozwolił opracować nową procedurę. Stosujący tę metodę amerykańscy lekarze oceniają, że terapia daje nawet 75% wzrostu gęstości włosów u pacjentów, u których łysienie zaczęło się nie wcześniej niż przed 8 laty. Efekty terapii zostały zaprezentowane na tegorocznym sympozjum Laser&Health Academy.

Dla kogo?

Kandydatami do terapii laserowej wypadania włosów są mężczyźni typ IIa do V wg klasyfikacji Norwood Hamilton oraz kobiety I-4, II-1, II-2 w klasyfikacji Ludwig (Savin), lub z łysieniem okolicy czołowej z fototypem skóry I do IV wg klasyfikacji Fitzpatricka – zaznaczone są one żółtym kolorem w tabeli.
Zabieg ten nie ogranicza się jednak do osób łysiejących. Mogą z niego skorzystać osoby, które chcą zagęścić i wzmocnić swoje włosy.

Dlaczego to działa?

Terapia laserowa zwiększa przepływ krwi w skórze głowy (dzięki uwalnianiu tlenku azotu z komórek), stymuluje metabolizm mieszków włosowych (poprzez oksydazę cytochromu c w mitochondriach) oraz zapobiega nadmiernemu gromadzeniu DHT, który odgrywa główną rolę w patogenezie łysienia androgenowego. Ponadto udowodniono, że lasery frakcyjne indukują ekspresję Wnt oraz B-kateniny, które stymulują wzrost włosa.
Warto dodać, że już samo frakcyjne działanie lasera potencjalizuje działanie powierzchownie stosowanych leków, takich jak finasteryd.

Jak wygląda zabieg?

  • Zgłaszasz się na zabieg ze świeżo umytymi włosami.
  • Obszar zabiegowy – gdzie występuje przerzedzenie włosów – dzielony jest na mniejsze powierzchnie, zwłaszcza jeśli jest oddzielony gęsto rosnącymi włosami.
  • W przypadku łysienia o większym nasileniu (stopnie IV-V ) zabieg trwa ok. 15 minut, fazy łysienia II i III wymagają więcej czasu ze względu na konieczność rozczesywania włosów.
  • Wiązka lasera wykonuje serię bezbolesnych strzałów. Każde przejście wykonywane jest dwukierunkowo płynnym ruchem. Takich przejść w zależności od rodzaju sprzętu wykonuje się 4-6 na każdym wyznaczonym obszarze.
  • Po zabiegu pacjent powinien nawilżać głowę, stosując nawilżające szampony albo np. za pomocy serum z kwasem hialuronowym. Po laseroterapii skóra może być sucha i łuszcząca.

Czy to boli?

Ponieważ laser Er: YAG w trybie SMOOTH działa nieablacyjnie, nie ma przerwania ciągłości naskórka. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga chłodzenia czy znieczulenia. U niektórych pacjentów może wystąpić krótkotrwała pokrzywka (ok. pół godziny po zbiegu), która mija w ciągu jednego dnia. Przed kolejnymi zabiegami podaje się wtedy lek przeciwhistaminowy. Tylko część pacjentów zgłasza, że w trakcie mycia włosów w dniu zabiegu skóra głowy jest bardziej tkliwa. U większości natomiast występuje krótkotrwałe łuszczenie skóry głowy (najczęściej 2-3 dni po zabiegu), co wynika z przyspieszonej regeneracji naskórka.
Schemat laserowej terapii łysienia
Podstawowa terapia łysienia Er: YAG FOTONA w trybie SMOOTH składa się z 4 zabiegów co 2-3 tygodnie. U niektórych osób zaleca się wykonanie 1-2 dodatkowych powtórzeń co kolejne 2-4 tygodnie. Następnie wskazane są jednorazowe zabiegi przypominające co 6-12 miesięcy.

Efekty

a) przed zabiegiem
b)po 2 zabiegu
c) wizyta kontrolna (6 miesięcy po pierwszym zabiegu)

Dodatkowo celem wzmocnienia efektów zabiegowych eksperci radzą, aby tydzień przed laseroterapią wykonać mezoterapię skóry głowy np. preparatami Dermaheal, Skinko czy Dr Cyj.

Autor wpisu

Partnerzy