❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust?

Wraz z upływem lat, na skórze twarzy każdego z nas pojawiają się zmarszczki. Początkowo nieliczne i ledwo widoczne, z czasem coraz liczniejsze i wyraźniejsze. Stosujemy więc różnorodne kremy, witaminy i domowe sposoby, starając się jak najdłużej zatrzymać atrakcyjny wygląd skóry wokół ust. A jednak okazują się one zwykle nieskuteczne. Jak więc poradzić sobie z pierwszymi oznakami mijającej młodości i jak najdłużej zachować jędrną skórę otaczającą usta?

Czym są zmarszczki?

Terminem tym określamy wgłębienia na skórze, które występują w postaci cienkich bruzd. Zwykle dotykają skóry pod oczami, czoła, przestrzeni pomiędzy brwiami, ale w szczególności skóry wokół ust.

To właśnie tutaj bruzdy są najbardziej widoczne. Sprawiają, że dotknięta nimi twarz wydaje się starsza niż jest w rzeczywistości i stają się przyczyną obniżenia samooceny i jakości życia. Cierpi na tym nie tylko nasza uroda, ale także nasze postrzeganie siebie samej.

Technicznie rzecz ujmując, za powstawanie zmarszczek odpowiedzialny jest proces utraty przez skórę jej naturalnego szkieletu, zbudowanego z włókien kolagenu i elastyny. Drugą kwestią jest ubytek substancji, jaką jest kwas hialuronowy – wypełnia on skórę i nadaje jej odpowiednie właściwości – sprężystość i jędrność. Te procesy występują naturalnie, ale istnieją także inne przyczyny powstawania bruzd.

gładkie usta bez zmarszczek to atut każdej kobiety

Jakie rodzaje zmarszczek znamy?

Wyróżnia się trzy typy zmarszczek:

  • mimiczne – te pojawiają się najwcześniej, tuż po 25. roku życia, a przyczyną ich pojawiania się są naturalne ruchy mięśni twarzy. Kiedy uśmiechamy się, złościmy czy dziwimy – emocje te wyraźnie odciskają ślady na naszej skórze. Z upływem czasu ślady te utrwalają się na skórze w postaci zmarszczek;
  • grawitacyjne – te są ściśle związane z procesem starzenia się i utratą jędrności skóry. Zwykle są głębokie, a makijaż ich nie zamaskuje;
  • strukturalne – powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne lub częstych wizyt w solarium. Przyczyną ich powstawania są uszkodzenia skóry, a od stopnia tego uszkodzenia zależy, jak głębokie bruzdy pojawią się na skórze. Zwykle towarzyszą im także zaburzenia pigmentacji.

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zmarszczek wokół ust?

To, w jakim wieku i w jakiej postaci pojawią się na skórze zmarszczki, zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z nich są oczywiście kwestie genetyczne, które pozostają poza naszą kontrolą. Natomiast na inne czynniki mamy wpływ:

  • tryb życia – na wygląd naszej skóry ma wpływ rodzaj diety, którą stosujemy. Bogata w witaminy i składniki mineralne, z pewnością pozwoli dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry. Pamiętaj także, aby z kąpieli słonecznych korzystać rozsądnie;
  • ćwiczenia – jeśli dbasz o zdrowie swojego ciała i codziennie zażywasz ruchu, zadbaj także o skórę twarzy i zapewnij jej przynajmniej kilka minut ćwiczeń;
  • kosmetyki – stosuj zawsze łagodny krem przeznaczony do typu Twojej skóry, unikaj kosmetyków nadmiernie przesuszających skórę;
  • palenie papierosów – w przypadku palacza zmarszczki okolic ust powstają znacznie szybciej i są o wiele głębsze. Pomyśl o tym, zanim sięgniesz po kolejnego papierosa;
  • utrata wagi – odchudzanie i ciąża także mogą mieć wpływ na powstanie bruzd. Pamiętaj więc, by w czasie ciąży i kuracji odchudzającej stosować dobre kosmetyki do pielęgnacji skóry;
  • stres – z pewnością stres nie służy naszej młodości. Warto więc znaleźć codziennie kilka chwil na odpoczynek, rozluźnić się i zapomnieć o obowiązkach;
  • hormony – najbardziej niesprzyjającym okresem w życiu kobiety, pod względem wyglądu jej skóry, jest okres menopauzy. Kolagen ulega rozpadowi pod wpływem spadku produkcji estrogenów, a skóra traci swoją sprężystość.

Jak zapobiegać tworzeniu się zmarszczek?

Skoro wiemy już jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zmarszczek, zapobieganie im wydaje się proste.

Warto więc postawić na zdrowy styl życia – odżywiaj się zdrowo, codziennie zjadaj zalecane porcje owoców i warzyw, uzupełniając je chudym mięsem i pełnowartościowymi produktami zbożowymi.

Stosuj łagodne kosmetyki zawierające retinol, czyli pierwotną postać witaminy A. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję skóry znany jest od dziesięcioleci. Poza tym unikaj zbyt częstej i intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne oraz wizyt w solarium – zmiany powodowane przez promieniowanie UV są problemem nie tylko estetycznym. Głębokie poparzenia podnoszą ryzyko zachorowania na choroby takie jak nowotwór skóry.

dzięki nowoczesnym zabiegom kosmetycznym możesz szybko i bezboleśnie wygładzić skórę wokół ust

Jak zwalczyć zmarszczki wokół ust?

Obecnie, dzięki nowoczesnym metodom, jakie proponują nam kliniki kosmetyczne, usunięcie zmarszczek nie jest większym problemem. Co ważne, skutecznie i szybko możemy pozbyć się nie tylko płytkich, niewielkich zmian, ale także tych głębszych.

Najważniejszym wydaje się jednak być fakt, że efekt jędrnej, gładkiej i młodej skóry możemy osiągnąć sięgając po metody niechirurgiczne, o niskim stopniu inwazyjności. Dzięki temu nie musimy obawiać się bólu w czasie i po zabiegu, a także wystąpienia opuchlizny czy zasinień po terapii. Jednym słowem – wystarczy tylko kilka chwil, aby skutecznie pozbyć się brzydkich wgłębień na skórze wokół ust. Co więc konkretnie możesz zrobić, aby znów wyglądać młodo?

Zabiegi kosmetyczne

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na odzyskanie jędrności skóry jest wstrzyknięcie w skórę otaczającą czerwień wargową toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. Zabieg ten pozwala na zatrzymanie procesu starzenia się skóry, a także skutecznie usuwa już istniejące zmarszczki mimiczne.

Zabieg jest całkowicie bezbolesny i polega na ostrzykiwaniu określonej partii skóry preparatem jadu kiełbasianego. Trwa jedynie kilkanaście minut, a jest skuteczne w każdym przypadku i daje natychmiastowe efekty.

Drugą z metod, które warto polecić, i które cieszą się dużym zainteresowaniem pacjentów, jest wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. To związek organiczny, który naturalnie obecny jest w skórze człowieka, a którego ubywa z biegiem lat. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z kwasem hialuronowym są właśnie zmarszczki okołoustne.

Podobnie jak w przypadku ostrzykiwania toksyną botulinową, zabieg jest dla pacjenta bezbolesny, a jego efekty są zauważalne w bardzo krótkim czasie. Co istotne, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego jest wskazane w przypadku skóry bardzo delikatnej i cienkiej.

Sposoby domowe

W przypadku płytkich zmian, które dopiero zaczęły pojawiać się na skórze otaczającej usta, można stosować także metody zaliczane do domowych.

Doskonale sprawdzą się rozmaite kremy przeciwzmarszczkowe oraz maski i masaże z użyciem oleju kokosowego i witaminy E. Naszym sprzymierzeńcem w walce o jędrną skórę jest przede wszystkim woda, a więc nie zapominaj o odpowiedniej ilości płynów, które pomagają dbać o sprężystość skóry.

Zrezygnuj z palenia papierosów i intensywnych kąpieli słonecznych. Jeśli lubisz mieć ciemniejszy niż naturalny odcień skóry – używaj delikatnego samoopalacza o dobrym składzie.

Ale jeśli na Twojej skórze pojawiły się już pierwsze oznaki starzenia, nie czekaj aż Twoja twarz pokryje się siateczką wgłębień – skorzystaj ze zdobyczy nowoczesnej kosmetologii i medycyny estetycznej.

Autor wpisu

Partnerzy