fbpx

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Jak skutecznie usunąć przebarwienia skóry?

Przebarwienia skóry twarzy to poważny problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Przyczyny ich powstawania są bardzo zróżnicowane, a więc istnieją różne sposoby na pozbycie się ich. A warto podjąć próbę, ponieważ nierówny koloryt skóry ma niemały wpływ na samopoczucie kobiety dotkniętej tym problemem. Jakie są przyczyny powstawania tych zmian i jak się ich pozbyć za pomocą zabiegów wykonywanych w domu, salonie kosmetycznym czy klinice dermatologii estetycznej?

Jak powstają?

Zmiany barwnikowe, popularnie określane mianem przebarwień, dotykać mogą każdego rodzaju skóry, zarówno bardzo jasnej, jak i ciemnej, oraz osób w każdym wieku. Zmiany te powstają w przypadku, w którym dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów, czyli komórek znajdujących się w warstwie skóry właściwej, i odpowiedzialnych za produkcję melaniny – barwnik skóry.

Problem dotyczący zmiany koloru skóry może wynikać z nadmiaru melanocytów w skórze lub z ich nadmierną produktywnością. W obydwu przypadkach dochodzi do zwiększenia ilości barwnika w określonej partii skóry, i do powstania zmiany barwnikowej.

Kto narażony jest na powstanie zmian?

Istnieje oczywiście pewna grupa osób, które wykazują szczególne skłonności do powstawania nieprawidłowych zmian koloru skóry. Należą do nich, rzecz jasna, osoby o jasnej karnacji, obdarzone rudymi włosami, a poza nimi także osoby cierpiące na nieprawidłowości ze strony układu endokrynnego, cierpiące na różnego pochodzenia stany zapalne.

Warto pamiętać także, że powstawanie zmian zabarwienia skóry powodować mogą urazy mechaniczne oraz niektóre leki, kosmetyki oraz perfumy. Wiek także nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o wyrównany koloryt skóry. Opalanie natomiast przyspiesza powstanie problemu i pogłębia go.

Profilaktyka

Jak ma to miejsce w przypadku każdego prawie problemu kosmetycznego, do pewnego stopnia można zapobiegać wystąpieniu plam na skórze. I choć oczywiście wpływu skłonności genetycznych nie można pominąć, to jednak istnieje istotne zalecenie, którego warto przestrzegać, aby mieć zawsze wyrównany koloryt skóry. Jest to oczywiście umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych – wiemy, że słońce jest nam potrzebne do życia i prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych, ale wiemy także, że opalanie uszkadza skórę. Należy więc korzystać z niego rozsądnie i używać kremu z wysokim, dopasowanym do naszej cery,  filtrem przeciwsłonecznym (przy funkcjonowaniu tzw “miejskim” ochrona SPF 30 będzie wystarczająca, ale już podczas “plażowania”, szczególnie w pierwszych jego dniach potrzebny nam będzie filtr z wysoką ochroną SPF 50)

Walka z plamami na skórze

Walka z plamkami na skórze jest możliwa w warunkach domowych, ale przede wszystkim jej wysoka skuteczność uzależniona jest dzięki zabiegom wykonywanym przez doświadczonego kosmetologa lub lekarza dermatologa.

Kiedy mamy do czynienia jedynie z niewielkimi plamkami powstałymi w wyniku zbyt intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne, możemy próbować sposobów domowych, które nieco je rozjaśnią i zmniejszą ich widoczność. Natomiast w przypadku kiedy powstałe plamy są bardzo ciemne, mają dużą powierzchnię, są utrwalone należy zgłosić się po pomoc do specjalisty z doświadczeniem w terapiach na przebarwienia.

Jakie zabiegi możemy wykonać?

Domowe sposoby

Jest kilka domowych metod, które mogą pomóc w walce z nierównomiernym kolorytem skóry. Często jednak wykorzystuje się w nich naturalne preparaty z różnych części roślin. Niestety trzeba mieć na względzie to iż, rośliny często bywają fototoksyczne, co w praktyce oznacza, że mogą wywołać reakcje alergiczne, które mogą pogłębić tylko istniejący już problem.

Zabiegi w gabinecie

Niestety jednak większa część zmian jest niemożliwa do usunięcia za pomocą sposobów domowych. Wtedy należy skorzystać z porad i usług doświadczonego kosmetologa, który umiejętnie określi przyczynę powstania zmian barwnikowych i dopasuje rodzaj zabiegu do rodzaju skóry.

Możemy skorzystać z następujących rodzajów zabiegów:

  • laser frakcyjny CO2 – to zabieg, który wykonasz w każdym dobrym salonie kosmetycznym. Polega on na potraktowaniu zmiany skórnej wiązką promieni laserowych emitowaną przez specjalną głowicę. Promień ten dociera w najgłębsze warstwy skóry i jest pochłaniany przez jej komórki. W wyniku zachodzącej reakcji foto- termicznej, melanina ulega koagulacji, a plamki ? znikają. To bardzo skuteczna metoda, która pozwala na usunięcie zmian o różnorodnym podłożu. Jej dużą zaletą jest skuteczność oraz bezbolesność. Po zabiegu skóra może być nieco podrażniona, ale w ciągu kilku godzin zaczerwienienie znika;
  • peeling – ale oczywiście nie taki zwykły peeling, jaki wykonujemy w domu. W gabinetach używane są niezwykle nowoczesne preparaty o unikatowym składzie, są to tzw peelingi chemiczne (kosmetyczne ? łagodniejsze i mocniejsze ? dermatologiczne) dzięki którym usuwanie nierówności kolorytu skóry jest szybkie, bezbolesne i efektywne. Jeden z najlepszych i najskuteczniejszych obecnie na rynku zabiegów jest system Cosmelan, składa się z dwóch etapów; specjalnej maski Cosmelan oraz z pielęgnacji domowej, która wchodzi w zestaw zabiegowy (specjalne krem Cosmelan 2, krem silnie regeneracyjny oraz krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym). To niezwykle skuteczny i trwały sposób na zmiany o podłożu hormonalnym, którego efekty zauważysz nawet już po ośmiu dniach;

Zmiany kolorytu skóry twarzy nie muszą być już Twoim problemem. Niezależnie od tego jaką mają przyczynę powstania, czy mają one podłoże hormonalne, czy wywołane zostały przez promienie słoneczne albo przez przyjmowane przez Ciebie leki, możesz skutecznie i bezpiecznie usunąć je w gabinecie kosmetycznym czy specjalizującej się w prowadzeniu takich terapii – klinice dermatologii i kosmetologii estetycznej.

Czytaj na naszym blogu:

Autor wpisu

Partnerzy