fbpx

Jak botoks pomaga w leczeniu bruksizmu?

Jak botoks pomaga w leczeniu bruksizmu?

Nieświadome zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to problem, który dotyka wielu osób. Często nie jesteśmy nawet świadomi tego zjawiska, dopóki ból szczęki, czy głowy oraz zmiany w szkliwie zębów nie staną się uciążliwe. Ruchy takie wykonujemy nieświadomie w nocy podczas snu. Zazwyczaj pierwszą metodą, na jaką się decydujemy w walce z bruksizmem jest szyna relaksacyjna, jednak najlepszą metodą może okazać się podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy. 

Czym jest botoks?

Botoks to toksyna botulinowa, która jest naturalną toksyną o silnym działaniu. Jej podanie powoduje zahamowanie uwalniania acetycholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Botoks zwykle kojarzy się z zabiegami typowo estetycznymi, takimi jak prac nad zmarszczkami. Jednak ma on swoje zastosowanie lecznicze. Pozwala pozbyć się problemów, takich jak bruksizm, migrena, czy nadpotliwość. Toksyna działa właśnie przez blokowanie połączeń, jakie występują między zakończeniami nerwów a unerwionymi przez nie mięśniami. To prowadzi do zablokowania synapsów nerowo — mięśniowych, nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia. 

Jak botoks działa na bruksizm?

Leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej staje się coraz popularniejsze. Preparat podawany jest w mięśnie żwaczy, co prowadzi do ich zamrożenia, to jest unieruchomienia. Botoks ogranicza aktywność mięśni w tym obszarze, a co za tym idzie, przestajemy zgrzytać zębami. Efekt jest widoczny już po kilku dniach, a pełen rezultat po kilku tygodniach. Toksyna utrzymuje się około pół roku, po tym czasie zabieg należy powtórzyć w razie potrzeby. Ponadto podanie botoksu w mięśnie żwaczy to także dodatkowy efekt estetyczny, gdyż twarz zostaje wyszczuplona. Sam zabieg nie trwa długo i nie wymaga rekonwalescencji, za to brak napięcia mięśniowego, bólów głowy, czy szczęki to bardziej komfortowe życie, na które warto się zdecydować. 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Wskazaniami do zabiegu podania botoksu w mięśnie żwaczy jest ścieranie zębów, pękanie szkliwa, stany zapalne zębów i dziąseł, krwawienie dziąseł, ból głowy, szumy w uszach, zaburzenia produkcji śliny oraz przerost mięśni żwacza. Niestety na pożegnanie problemu, jakim jest bruksizm za pomocą toksyny botulinowej nie mogą pozwolić sobie kobiety w ciąży i okresie laktacji, oraz osoby, które mają alergię na botoks, czy mają choroby płytek nerwowo-mięśniowych, infekcje skóry, choroby autoimmunologiczne, stany zapalne w obszarze wykonywania zabiegu.

Autor wpisu

Partnerzy