❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Ginekologia estetyczna – kaprys czy konieczność?

Ginekologia estetyczna jest w Polsce stosunkowo nową dziedziną medycyny estetycznej, a więc korzystanie z niej nadal bywa postrzegane jako kaprys.

A jednak jej założeniem jest poprawa jakości życia kobiet, które borykają się z problemami dotyczącymi budowy i funkcjonowania swoich stref intymnych. Kiedy więc poddanie się zabiegowi jest koniecznością? Z jakich powodów kobiety poddają się zabiegom i jakie korzyści płyną z tych ingerencji?

Czym zajmuje się ginekologia estetyczna?

Jest to dziedzina medycyny, której zadaniem jest poprawa wyglądu i funkcjonowania zewnętrznych narządów płciowych kobiety, a co za tym idzie – podniesienie jej komfortu życia. Do osiągnięcia celu stosowane są różnorodne metody, od mniej inwazyjnych zabiegów przy użyciu lasera, aż po metody chirurgiczne.

Ale zdobycze ginekologii plastycznej mają na celu także usunięcie różnorodnych wad anatomicznych czy uszkodzeń powstałych na przykład w wyniku porodu o cięższym przebiegu.

Ta dziedzina nie zajmuje się więc wyłącznie kwestiami estetycznymi, ale w niektórych przypadkach umożliwia kobiecie normalne, wolne od bólu czy dyskomfortu, życie.

 

Z jakich powodów kobiety poddają się zabiegom ginekologicznym?

Powody, dla których kobiety decydują się na skorzystanie z zabiegów ginekologii estetycznej, podzielić można umownie na dwie kategorie – względy estetyczne oraz zdrowotne.

Względy estetyczne

Do kwestii estetycznych należy na przykład korekta kształtu i wielkości warg sromowych lub plastyka napletka łechtaczki. Lecz zabiegi te mogą także realnie podnieść komfort życia pacjentki oraz jakość jej życia intymnego.

Zbyt duże, asymetryczne wargi sromowe są nie tylko źródłem dyskomfortu psychicznego, ale także przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu kobiety – uniemożliwiają uprawianie niektórych dyscyplin sportowych lub ograniczają wybór rodzaju bielizny. Korekta napletka łechtaczki natomiast znacząco zwiększa intensywność doznań seksualnych, a więc podnosi radość i satysfakcję płynące z seksu.

Podobnie ma się sprawa z powiększaniem punktu G. Dzięki temu prostemu, nieinwazyjnemu zabiegowi ginekologicznemu można umożliwić kobiecie osiągnięcie głęboko satysfakcjonującego orgazmu pochwowego. Zyskuje na tym ona sama oraz jej partner, a korzyści trudno jest przecenić.

Względy zdrowotne

Drugą kategorią są zabiegi, których celem jest przywrócenie narządom płciowym właściwego funkcjonowania. Warto wymienić tu choćby plastykę krocza i pochwy. Te dwie strefy kobiecego ciała narażone są na bolesne, czasem rozległe, uszkodzenia w czasie porodu.

Nacięcie lub pęknięcie krocza i pęknięcie ścian pochwy w czasie porodu pozostawiają po sobie nie tylko bolesne wspomnienia, ale także blizny obniżające elastyczność skóry. Konsekwencją tych urazów jest zwykle dyskomfort lub nawet ból w czasie stosunku, aplikacji tamponu czy kubeczka menstruacyjnego.

Obniżenie ścian pochwy w wyniku silnego parcia porodowego jest bardzo poważnym problemem, bowiem w swojej najpoważniejszej postaci może prowadzić nawet do wypadania pochwy. W lżejszych przypadkach przeszkadza we współżyciu i uniemożliwia prawidłową aplikację tamponu.

 

Kiedy poddanie się zabiegowi ginekologii estetycznej jest koniecznością?

Ogólnie można stwierdzić, że poddanie się zabiegom z dziedziny ginekologii estetycznej jest koniecznością w każdym przypadku, w którym anomalie związane z budową lub funkcjonowaniem narządów płciowych: uniemożliwiają kobiecie dotkniętej nimi komfortowe życie pozbawione bólu; odbierają jej przyjemność ze współżycia lub zmuszają ją do jego całkowitego zaprzestania; ograniczają jej wybór co do rodzaju noszonej bielizny lub uprawianej dyscypliny sportowej; mają negatywny wpływ na jej samoocenę i pewność siebie.

Korzyściami, jakie płyną dla kobiety, która zdecyduje się rozwiązać swoje problemy w klinice ginekologii plastycznej, są podniesienie pewności siebie i akceptacji swojego ciała oraz przywrócenie radości z codziennych aktywności i współżycia. Trudno nazwać je kaprysem, prawda?

 

Czytaj na naszym blogu:

Autor wpisu

Partnerzy