❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

COVID-19

❗️Nowe zasady bezpieczeństwa COVID-19 🦠

W związku z panującą epidemią COVID-19 wprowadziliśmy możliwość konsultacji telefonicznej lub wideo konsultacji z wybranymi specjalistami. Jesteśmy dla Was!

Depilacja laserowa – Fakty i Mity

Choć dostępna w Polsce już od dłuższego czasu, depilacja laserowa nadal wzbudza pewne wątpliwości. Rzetelna wiedza na jej temat pomoże Ci podjąć świadomą decyzję – skorzystać z możliwości, jakie oferuje ta metoda usuwania owłosienia ciała, czy jednak zrezygnować z nich na rzecz innych zabiegów. Oto kilka faktów na temat depilacji laserowej oraz kilka mitów, które krążą wśród klientek i wymagają omówienia.

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie kosmetologicznym przez wykwalifikowany personel. Do wcześniej przygotowanej partii skóry przykładana jest głowica lasera, która emituje wiązkę promieni wchłanianych następnie w melaninę – barwnik znajdujący się w cebulkach włosów. Tutaj energia świetlna zamieniana jest w energię termiczną, która niszczy struktury odpowiedzialne za wzrost włosa. Zjawisko to nosi nazwę selektywnej fototermolizy.

Czy zabieg jest bolesny?

Depilacja laserem może powodować u kobiety poddawanej zabiegowi pewien dyskomfort. Jest to jednak raczej uczucie pieczenia lub swędzenia niż bólu. Oczywiście istnieje grupa kobiet o obniżonym progu odczuwania bólu, dla których zabieg może być odczuwany jako bolesny.

Niektóre partie skóry także wykazują zróżnicowaną wrażliwość na ból – zupełnie inaczej odczuwana jest depilacja skóry nóg, a inaczej okolic bikini.

Wpływ na doznania klientki może mieć także jakość samego lasera – nowoczesne aparaty wyposażone są zwykle w specjalny system chłodzący, dzięki któremu skóra jest lekko znieczulona działaniem niskiej temperatury. Zanim więc zdecydujesz się na zabieg, zapytaj w wybranym salonie, jaki sprzęt jest w nim wykorzystywany.

Aby uniknąć wszelkich możliwych niedogodności, przed zabiegiem na skórę nakładana jest maść znieczulająca.

Depilacja laserowa a nowotwór

Zapewne każda z nas czytała mrożące krew w żyłach opowieści kobiet, które wiążą zabieg depilacji laserowej z występującymi u nich schorzeniami czy chorobami. Prym wiodą tu zdecydowanie opowieści o domniemanym działaniu rakotwórczym laserowego usuwania owłosienia.

Warto jednak trzymać się faktów – nie ma żadnych dowodów na kancerogenne oddziaływanie promieni lasera używanych w depilacji skóry. Wiązka promieni laserowych jest de facto wiązką promieni światła, którego znacznie większą dawkę przyjmujemy każdego dnia wychodząc na spacer czy po zakupy. Później, w głębi cebulki włosa, energia świetlna zamieniana jest na ciepło, które także nie ma wpływu na powstanie nowotworu.

Można więc śmiało stwierdzić, że depilacja laserowa nie wiąże się z żadnym ryzykiem utraty zdrowia dla osób, które nie mają żadnych przeciwwskazań do tej metody.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg, a kto powinien z niego zrezygnować

Choć, jak już wspomnieliśmy, depilacja laserem jest bezpieczna, istnieje lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Dlatego też, zanim zostaniesz zakwalifikowana do laserowego usuwania owłosienia, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, aby wykluczyć ewentualne choroby czy schorzenia, które wykluczają zastosowanie tego zabiegu.

Nie przeprowadza się go u kobiet ciężarnych oraz karmiących piersią oraz u osób o opalonej skórze. Opalenizna bowiem czyni zabieg nieskutecznym. Do przeciwwskazań do laserowego usuwania owłosienia należą także: epilepsja oraz niektóre choroby układu nerwowego, choroba nowotworowa, infekcje skórne, choroba alkoholowa, wszczepiony rozrusznik serca lub przebyty zawał mięśnia sercowego, przyjmowanie niektórych leków oraz ziół światłouczulających, cukrzyca, rekonwalescencja po przebytym zabiegu chirurgicznym.

Udzielenie rzetelnej odpowiedzi na pytania zadawane przez lekarza jest niezwykle istotne. Zabieg może bowiem u osób cierpiących na wymienione schorzenia pogorszyć stan zdrowia.

Czy depilacja laserowa jest skuteczna?

Aby skutecznie usunąć zbędne owłosienie ciała, potrzebnych jest kilka zabiegów. Jak każda metoda, także i ta obarczona jest pewnymi wadami.

W tym przypadku jednak niedoskonałość związana jest z cyklem życia włosów. Znajdują się one bowiem na różnych etapach rozwoju – mamy więc fazę aktywnego wzrostu, fazę przejściową, fazę spoczynku oraz etap, w którym mieszek włosowy pozostaje pusty, a więc nie ma w nim cebulki włosowej. Laser skutecznie uszkadza mieszki włosowe tylko w fazie wzrostu – nie wykazuje oddziaływania na mieszki znajdujące się na pozostałych etapach rozwoju.

Logiczne więc jest, że zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie, aby usunąć owłosienie w 100%. To, ile zabiegów będzie potrzeba, zależy od co najmniej kilku czynników, do których należą indywidualne tempo wzrostu włosów, ich siła i kolor, stan i rodzaj skóry. Co ciekawe, najłatwiej usunąć jest włosy ciemne i grube. Jasne, cienkie włoski znacznie skuteczniej opierają się działaniu lasera, a do uzyskania założonego efektu potrzeba większej ilości zabiegów.

Całkowicie odporne na promienie laserowe okazują się włosy siwe i rude.

Co do trwałości efektów, jakie daje depilacja laserem, to zwykle zabiegi pozwalają cieszyć się gładką skórą przez kilka lat. W zależności od tempa wzrostu i regeneracji mieszków włosowych, możemy orientacyjnie określić ten czas na 4 – 5 lat. Po tym okresie należy powtórzyć serię zabiegów.

Jak się przygotować do zabiegu, i jak dbać o skórę po depilacji?

Jak do każdego zabiegu, tak i do depilacji laserowej warto odpowiednio się przygotować. Od tego zależeć będzie skuteczność usuwania owłosienia.

Należy więc przede wszystkim zrezygnować z opalania, zarówno słońcem jak i w solarium. Najlepiej będzie, jeśli zaniechasz opalania już na miesiąc przed rozpoczęciem zabiegów.

W tym samym czasie zrezygnuj także z depilacji skóry – nie używaj depilatora elektrycznego i wosku. Jeśli irytuje Cię owłosienie – użyj maszynki jednorazowej.

Nie stosuj także peelingów przez około tydzień przed planowanym zabiegiem depilacji laserowej i odstaw zioła fotouczulające (nagietek, dziurawiec). Nie stosuj także preparatów zawierających beta – karoten, mogą one spowodować powstanie na skórze przebarwień.

Okres rekonwalescencji po zabiegu laserowej depilacji nie nastręcza żadnych niedogodności – wystarczy, że przez pewien czas będziesz unikała słońca aby nie podrażniać dodatkowo skóry. Warto też korzystać z chłodnego prysznica zamiast gorących kąpieli.

Skuteczna i bezpieczna metoda usuwania owłosienia

Laserowe usuwanie owłosienia jest metodą skierowaną do każdej osoby, jeśli tylko nie ma ona przeciwwskazań do tego zabiegu. Jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne. Nie ma więc żadnego powodu, dla którego należałoby się go obawiać.

Czytaj na naszym blogu:

Autor wpisu

Partnerzy