fbpx

Depilacja a epilacja – czym różnią się te dwa zabiegi

Dwa pojęcia, oznaczające zabiegi usuwania owłosienia ciała, stosowane są zwykle zamiennie, a jednak każdy z nich określa inną grupę metod walki z niechcianymi włoskami. Depilacja i epilacja – czym są i czym różnią się między sobą? I jakie sposoby obejmuje każda z tych kategorii?

Różne metody usuwania owłosienia

Na początku zajmijmy się częściej stosowanym terminem – depilacją. Pojęcie to oznacza metody tymczasowego usuwania owłosienia, a więc samych włosów znajdujących się na skórze, bez naruszania ich cebulek. Są to metody, które możesz zastosować w domu, nie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu i wizyty w salonie kosmetycznym lub kosmetologicznym.

Epilacją natomiast określamy metody, które pozwalają na trwałe usunięcie owłosienia dzięki zniszczeniu całej cebulki włosowej. Takie zabiegi zwykle wykonywane są w profesjonalnym gabinecie kosmetologicznym.

Skoro więc znamy już różnice między epilacją a depilacją, dowiedzmy się nieco więcej na ich temat. Jakie zabiegi obejmują? I jakie są wady i zalety każdej z nich?

Rodzaje depilacji – wady i zalety poszczególnych zabiegów

Depilacja to szeroka paleta różnorodnych zabiegów, z których każda kobieta z pewnością znajdzie taki, który spełni jej oczekiwania i zaspokoi potrzeby.

Maszynki do golenia

Pierwszym, i zapewne najczęściej stosowanym zabiegiem, jest golenie przy użyciu maszynki wyposażonej w jedną, dwie lub trzy żyletki. Maszynka może być jednorazowa lub wielokrotnego użytku.

To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się włosków, ale pośpiech może skutkować zacięciami i podrażnieniami skóry. Bywa także, że włosy odrastają grubsze niż były przed goleniem.

Krem i szpatułka

Kolejną z metod depilacji jest usuwanie włosków za pomocą specjalnego kremu i szpatułki. Aplikacja kremu jest bardzo prosta, po upływie kilkunastu minut należy ściągnąć go ze skóry, wraz z włoskami, za pomocą szpatułki.

Wadą tej metody jest ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na delikatnej, skłonnej do podrażnień lub uczuleń skórze.

Gorący wosk

Depilacja woskiem jest sposobem prostym i nieskomplikowanym, ale również bardzo bolesnym. Polega na nałożeniu na skórę ciepłego plastra z woskiem, a po jego ostygnięciu – zerwaniu wraz z przyklejonymi do niego włoskami. Ból rekompensuje jednak wysoka skuteczność i trwałość zabiegu.

Depilator elektryczny

Depilacja depilatorem elektrycznym polega na mechanicznym wyrywaniu włosków, jest więc bolesna. Do jej wad zaliczyć należy także fakt, iż aby usunąć wszystkie włoski, potrzeba naprawdę dużo czasu. Poza tym zabieg trzeba powtórzyć nawet kilkukrotnie, bowiem ostrza depilatora zwykle nie chwytają wszystkich za jednym pociągnięciem.

To, podobnie jak depilacja woskiem, metoda dla osób o niskiej wrażliwości na ból. Praktyka także pokazuje, że jest ona skuteczna w przypadku dość grubych włosków, cienkie ślizgają się między ostrzami.

Istnieją także metody depilacji polegające na obcinaniu i rozjaśnianiu włosków, ale są one rzadko stosowane ze względu na niską skuteczność.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa to najdoskonalsza z metod tymczasowego usuwania owłosienia. Przy czym termin ?tymczasowy? oznacza tu okres nie kilku dni czy tygodni, a kilku lat. Z czego wynika jego ogromna popularność? Z pewnością z jej wysokiej skuteczności – seria kilku zabiegów pozwala na usunięcie wszystkich włosków z danej partii ciała.

Depilację laserową można stosować dla każdej partii ciała – nóg, pach, ramion, twarzy i okolic bikini. Dzięki użyciu kremu znieczulającego, ten sposób usuwania owłosienia jest także całkowicie bezbolesny, a ewentualne podrażnienia znikają już po kilku dniach.

Wadą tej metody jest to, iż niestety nie każdy może ją zastosować. Zdecydowanie unikać jej powinny kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także cukrzycy, osoby cierpiące na infekcje i choroby skórne, osoby po zawale mięśnia sercowego, z niektórymi chorobami neurologicznymi. Wymaga także przynajmniej kilku wizyt w salonie kosmetycznym, bowiem laser niszczy tylko włoski znajdujące się w fazie aktywnego wzrostu. Jest również dosyć kosztowna.

Metody epilacji, ich zalety i wady

Omówmy teraz metody epilacji, które pozwalają na trwałe usunięcie owłosienia ciała.

Elektroliza

Jedną z nich jest elektroliza, czyli trwałe uszkodzenie mieszków włosowych za pomocą prądu stałego, czyli galwanicznego. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale czas jego trwania jest długi – pojedynczy mieszek jest niszczony dopiero po 30 sekundach działania prądu.

Termoliza

Metodą epilacji nieco podobną do elektrolizy jest termoliza, z tą różnicą, że do zniszczenia mieszków włosowych używa się w niej prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości. Taki rodzaj prądu szybciej niszczy mieszki włosowe – w zaledwie kilka sekund.

Blend – połączenie termolizy z elektrolizą

Kolejną z trwałych metod usuwania owłosienia ciała jest tak zwany blend. To zabieg, który stanowi połączenie elektrolizy oraz termolizy. Wykorzystywane są zarówno prądy stałe jak i zmienne i to właśnie połączenie stanowi najbardziej niezawodną metodę epilacji – daje najbardziej trwałe efekty.

Tak ogromna dostępność różnorodnych sposobów na usunięcie owłosienie ciała daje kobietom pełną swobodę w wyborze. Dzięki temu każda z Was z łatwością wybierze tę, która najlepiej spełni Wasze oczekiwania. Niezależnie od tego, czy wolisz sposoby na trwałe czy tymczasowe pozbycie się włosków, masz co najmniej kilka możliwości wyboru.

 

Czytaj na naszym blogu:

Autor wpisu

Partnerzy