Czas na laseroterapię.

Na przestrzeni ostatnich lat, lasery były konsekwentnie udoskonalane, znajdując we współczesnej medycynie coraz szersze zastosowanie. Fotona Spectro SP to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów tego typu. Dzięki kombinacji dwóch długości fali wiązki lasera: Nd:YAG – 1064 nm i Er:YAG – 2940 nm umożliwia wykonanie wielu procedur zarówno leczniczych jak i estetycznych. Wykorzystywany jest między innymi do przeprowadzania zabiegów w dziedzinie dermatologii, ginekologii, laryngologii. Daje lekarzowi możliwość oddziaływania na skórę celem poprawienia jej jakości, odmłodzenia, zredukowania blizn, przebarwień czy poszerzonych naczynek.

Z powodzeniem stosowany jest także na przykład w leczeniu grzybicy paznokci.

Często spotykanym problemem estetycznym są drobne, poszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje, wenulektazje). Dzięki odpowiednio dobranej długości fali wysoce skuteczny w leczeniu tego typu zmian jest laser Nd:YAG 1064 nm. W trakcie zabiegu emitowana energia świetlna jest pochłaniania przez barwnik krwi (hemoglobinę) ulegając przemianie na energię cieplną, co powoduje lokalną destrukcję naczynia krwionośnego. Niektóre z naczyń zamykają się natychmiast, inne wymagają dłuższego czasu – około 3-4 tygodni, ew. powtórzenia zabiegu. Przed rozpoczęciem usuwania tzw. “pajączków” na nogach, wskazana jest konsultacja chirurga naczyniowego, celem wykluczenia poważniejszych chorób układu żylnego.

Fala 1064 nm to najgłębiej penetrujący promień lasera, dlatego bardzo dobrze sprawdza się w terapii grzybicy paznokci. Leczenie laserem jest bezbolesne i nie uszkadza płytki paznokciowej. Pozwala na szybsze zlikwidowanie problemu niż kuracja lakierami przeciwgrzybiczymi. Jest również obiecującą alternatywą dla obciążających organizm leków doustnych. Poddając się leczeniu, należy jednak pamiętać o odkażeniu obuwia, by uniknąć ponownej infekcji.

Laser Er:YAG systemu Fotona Spectro SP emituje wiązkę silnie oddziałującą na wodę zawartą w tkankach. Może służyć do usuwania drobnych zmian skórnych, leczenia blizn, odmładzania skóry, ale to tylko niektóre zastosowania. Odpowiednio dobrane parametry pozwalają na przeprowadzanie zabiegów w obrębie  jamy ustnej i gardła. Przykładem takiego zastosowania jest leczenia chrapania spowodowanego drganiem wiotkich części podniebienia i języczka. Po zakwalifikowaniu przez lekarza laryngologa, pacjent jest poddawany nieinwazyjnej, bezbolesnej terapii w czasie której promień lasera podgrzewa tkanki powodując obkurczenie kolagenu, a co za tym idzie usztywnienie struktur odpowiedzialnych za powstawanie wibracji. W efekcie problem chrapania ulega znacznej redukcji lub całkowitej eliminacji.

Powyższy artykuł prezentuje jedynie część zastosowań nowoczesnej laseroterapii – dziedziny wciąż dynamicznie rozwijanej, stwarzającej coraz większe możliwości terapeutyczne.

Justyna Kostyra-Grabowska
specjalista dermatolog

Oceń ten post

Autor wpisu

Partnerzy