Leczenie nadpotliwości
Problem nadpotliwości dotyczy sporej grupy ludzi niezależnie od płci. Dolegliwość najczęściej dotyka osoby w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat niezależnie od temperatury czy aktywności fizycznej bądź jej braku. Pocenie jest często obfite i niekontrolowane, pojawia się szczególnie w przypadku sytuacji stresowych, ale nie tylko. Charakterystycznym objawem są stale mokre dłonie lub stopy, ale też pachy czy czoło. Nadpotliwość może prowadzić do poważnego dyskomfortu psychicznego, a nawet wykluczenia społecznego. Problem pojawia się głównie w sytuacji podawania dłoni.
Przyczyny nadpotliwości
Przyczyny nadmiernego pocenia mogą pojawiać się na tle fizjologicznym podczas wysiłku fizycznego, stresu, spożywania niektórych potraw lub menopauzy. Dolegliwość może być wywołana również przez czynniki chorobowe, jak zaburzenia hormonalne wywołane problemami z tarczycą bądź cukrzycą, negatywny wpływ mogą mieć również problemy neurologiczne, ale też infekcje wirusowe i bakteryjne oraz niektóre nowotwory i zatrucia.
Leczenie nadpotliwości
Leczenie nadpotliwości polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek toksyny botulinowej w miejsca objęte nadmierną potliwością. Zabieg skutecznie blokuje gruczoły potowe na kilka miesięcy. Zabieg wykonany kilka razy może trwale ograniczyć nadmierne wydzielanie potu przez gruczoły, które – mówiąc potocznie – odzwyczają się od zwiększonego wydzielania potu.
Jak działa toksyna botulinowa
Po wstrzyknięciu toksyna botulinowa wnika w miejsce dotknięte nadmierną potliwością i czasowo blokuje przekazywanie impulsów między nerwami i gruczołami potowymi, blokując tym samym wydzielanie potu na kilka miesięcy.
Efekty
Blokada wydzielania potu nawet do 100% w miejscach objętych zabiegiem, za czym idzie poprawa nastroju i samooceny. Efekt jest widoczny już po kilku dniach, a w zależności od miejsca wykonywanego zabiegu utrzymuje się przez około 6-10 miesięcy w przypadku pach i 7-8 miesięcy w przypadku dłoni. Jednak czas trwania efektu jest zależny od konkretnego pacjenta. Często efekt utrzymuje się ponad rok.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonywany jest w Klinice Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR, gdzie leczenie nadpotliwości wykonywane jest przez specjalistę w zakresie medycyny estetycznej. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjent powinien dokładnie określić miejsca problemowe. Zwykle dokładne wskazanie jest trudne dlatego przeprowadza się test Minora, który polega na posmarowaniu danego produktu jodyną, a następnie posypania go skrobią ziemniaczaną. W efekcie testu miejsca o nadmiernej potliwości po kilkunastu sekundach ulegają ściemnieniu. Następnie specjalista dzieli takie miejsca na niewielkie kwadraty po czym przechodzi do właściwej części zabiegu, czyli wstrzyknięcia niewielkiej ilości toksyny botulinowej do każdego kwadratu.
Przez większość pacjentów zabieg określany jest jako delikatnie bolesny, dlatego osoby wrażliwe na ból dostają znieczulenie. Zabieg trwa zwykle kilkanaście minut, a po jego wykonaniu można wrócić do wykonywanych czynności.
Przeciwwskazania
Istnieje szereg sytuacji, które wykluczają możliwość wykonania zabiegu.
Przeciwwskazania bezwzględne:
- zaburzenie na tle przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
- nadwrażliwość na preparat,
- stosowanie leków, takich jak aminoglikozydy, aminochilonony, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, galamina, pankuronium, sukcynylocholina, linkomycyna, polimyksyna, tetracyklina,
- ciąża,
- okres laktacji,
- infekcje skórne.
Przeciwwskazania względne:
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- stosowanie leków typu aspiryna.
Zapraszamy do leczenia nadpotliwości w Krakowie do Kliniki Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR!
DŁUGOTRWAŁOŚĆ EFEKTU: 6mies- 10 mies
CENA: 1300-1600 PLN
ZNIECZULENIE: tak
CZAS ZABIEGU: 30min
ZDOLNOŚĆ DO PRACY: od razu
WSKAZANIA DO ZABIEGU: nadmierne pocenie się dłoni, stóp
ZALECENIA PO ZABIEGU: BRAK
BRAK OPALANIA: tak
UNIKANIE SAUNY: tak
STOSOWANIE KREMÓW: nie
PRZECIWWSKAZANIA:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
- miejscowe zakażenia skóry,
- ciąża,
- okres laktacji.
- zaburzenia krzepnięcia,
- stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna).