fbpx

ABO LIQUID – Zabieg relaksacji mięśni twarzy z użyciem płynnego neuromodulatora.

Efekty napięć mięśniowych związanych z mimiką twarzy powtarzające się przez lata powodują w skórze zmiany w postaci linii i bruzd zwane zmarszczkami. Zmiany te są charakterystyczne dla kilku obszarów najbardziej eksploatowanych mimicznie i jako powszechne mają swoje potoczne nazwy. 

Np. „lwia zmarszczka”, czyli pionowa bruzda między brwiami, wynikająca z powtarzającego się grymasu zastanowienia lub niezadowolenia, nadaje z czasem twarzy niezamierzonego ponurego wyglądu; poziome zmarszczki na czole (tzw. „zdziwione czoło”) powodują wygląd pełen zaskoczenia lub dezaprobaty; a wynikające z głębokiego uśmiechu, charakterystyczne dla wesołych osób oraz dla krótkowidzów zmarszczki wokół oczu, zwane „kurzymi łapkami” paradoksalnie potrafią wywołać wrażenie zmęczenia i przedwczesnego starzenia.  

Powody powstawania niepożądanych zmian to:

 • Stopniowa utrata kolagenu w tkance podskórnej  i brak odpowiedniego podtrzymywania.
 • Ciągle powtarzające się, nadreaktywne skurcze mięśni podskórnych odpowiedzialnych za wyrażanie emocji, porozumiewanie się, ekspresję (mięśni mimicznych).

Dla opanowania nadreaktywności mięśni mimicznych na bodźce od ponad 25 lat stosuje się tzw. neuromodulatory. Ich zastosowanie powoduje okresową relaksację zmarszczek mimicznych w omawianych okolicach (czoło, okolice oczu i między brwiami) oraz zapobiega pogłębianiu się zmian w dłuższej perspektywie. Jako preparaty bardzo popularne i stosowane z powodzeniem od wielu lat w medycynie estetycznej, w rehabilitacji do osłabiania spastyczności mięśni, dermatologii oraz innych dziedzinach medycyny powszechnie uważane są za bezpieczne i skuteczne.

Obecnie wprowadzany jest na rynek kosmetyczny pierwszy neuromodulator w płynie. ABO LIQUID to toksyna botulinowa czyli popularny botoks w unowocześnionej formule. Innowacyjna płynna postać powoduje, że jego działanie na zmiany ekspresyjne jest widoczne u większości pacjentów już od pierwszej doby po zabiegu, a efekty utrzymują się do 6 miesięcy.

ABO LIQUID – Czego oczekiwać od zabiegu?

Pierwsze efekty zabiegu ABO LIQUID w postaci wygładzonej, zrelaksowanej, młodszej skóry widoczne są u 23 % pacjentów już po 24 godzinach.  U 50 % pacjentów efekty pojawią się po 2-3 dniach. Szybkość reakcji mięśni na działanie preparatu zależy od stopnia ich napięcia, żywości mimiki danej osoby (poziom reaktywności mięśni), głębokości zmarszczek. 

Po zabiegu następuje stopniowe, łagodne wygładzenie cery bez raptownej zmiany wyglądu. Pełne, oczekiwane efekty widoczne są najpóźniej po 30 dniach od aplikacji preparatu i utrzymują się do 6 miesięcy. Przez ten czas utrzymuje się nie tylko efekt estetyczny w postaci młodego wyglądu skóry, a osłabienie siły skurczu mięśni zapobiega też pogłębianiu się zmian na przyszłość. Czas utrzymywania się rezultatów aplikacji zależy od indywidualnych cech pacjenta, tj. wiek, tryb życia i stan cery.

Zabieg ABO LIQUID – Jak przebiega kwalifikacja i zabieg?

Zabieg ABO LIQUID poprzedzony jest wywiadem lekarskim, który ma zadanie wykluczyć ewentualne przeciwskazania. Jeśli lekarz ich nie stwierdzi – rozpoczyna prosty zabieg polegający na iniekcji (wstrzyknięciu) płynnego neuromodulatora ABO LIQUID w obszar skóry poddawany zabiegowi. Skóra jest wcześniej dezynfekowana, a wstrzyknięcia wykonywane są igłami o minimalnej średnicy po wcześniejszym odkażeniu skóry środkiem do dezynfekcji. 

Zabieg nie jest przyjemny, ale też nie można uznać go za bolesny. Osobom najbardziej wrażliwym można zastosować znieczulenie. Cała procedura to ok. 15 minut, po których pacjent może wrócić do zwykłej aktywności. Wykluczone jest jedynie wykonywanie ćwiczeń fizycznych przez 4 godziny po zabiegu. Nie wolno też się kłaść. Zapobiega to przemieszczeniu się preparatu w inne miejsce do czasu, gdy zdąży zadziałać. 

 Po iniekcjach skóra może być delikatnie zaczerwieniona przez ok. 20 min. U osób z bardzo delikatną skórą zdarza się też delikatne, punktowe zasinienie (mini siniaczek po ukłuciu), prawie niewidoczny i łatwy do zamaskowania pudrem. Przez 14 dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny, solarium, opalać się na słońcu i inaczej nagrzewać twarzy oraz  nie powinno się wykonywać zabiegów kosmetycznych. Może to skrócić czas działania neuromodulatora ABO LIQUID.

Komu polecany jest zabieg ABO LIQUID?

ABO LIQUID  wskazany jest do uzyskania okresowej poprawy umiarkowanych lub silnych zmarszczek  okolic czoła, brwi, oczu u pacjentów dorosłych w wieku poniżej 65 lat, w przypadku, gdy ich nasilenie wywiera wpływ na samopoczucie i samoocenę pacjenta. Ma spowodować odzyskanie młodego wyglądu twarzy, relaksację zmarszczek, zmniejszenie nadmiernej ekspresyjności przy zachowaniu naturalnej mimiki.

Jakie są przeciwskazania dla zabiegu toksyną botulinową?

Nie wszystkie przeciwskazania są bezwzględne i w razie wątpliwości wymagają konsultacji z lekarzem. Są to m.in.:

 • choroby nowotworowe
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • opryszczka i inne infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry, stany zapalne skóry w miejscu podania preparatu
 • nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
 • miastenia rzekomoporaźna,
 • zespół Lamberta-Eatona
 • stwardnienie boczne zanikowe.

Uwaga: Zabieg wykonywany jest preparatem ALLUZIENCE. Jest to jedyna dostępna obecnie na rynku toksyna botulinowa w płynie.

Co obejmuje cena zabiegu?

Cena zabiegu obejmuje całość procedury: konsultację i badanie lekarskie, kwalifikację do zabiegu, iniekcję oraz wizytę kontrolną po 30 dniach od zabiegu.

ABO liquid -płynny neuromodultaor 
1 okolica700 zł
2 okolice 1100 zł
3 okolice 1400 zł

Nasze wnętrza

Nasz personel

 • h

  dr Agnieszka Moncznik – specjalista chirurg , lekarz medycyny estetycznej

  W 2001 r. ukończyła Wydział Lekarski Collegium Medicum UJ, a w późniejszym okresie odbyła szkolenie specjalizacyjne z chirurgii ogólnej w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie. Z Kliniką Medicor współpracuje od 2009 r.

 • h

  dr Justyna Kostyra-Grabowska – dermatolog

  W Medicorze od 2012 roku. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2005 roku pracuje na Oddziale Dermatologii Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie. W 2011 roku uzyskała tytuł specjalisty z dziedziny dermatologii i wenerologii, gdzie obecnie pełni funkcję starszego asystenta.

  Zobacz więcej

 • h

  lek. med. Monika Łyżwa - lekarz medycyny estetycznej

  Specjalizuje się w zabiegach medycyny estetycznej z użyciem m.in. botoxu, kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego, nici liftingujących oraz laserów medycznych. Cieszy się zaufaniem i sympatią wielu naszych pacjentów.

Partnerzy

Dane kontaktowe

Klinika Dermatologii Estetycznej i Laseroterapii MEDICOR
ul. Rakowicka 6/5, 31-511 Kraków
Godziny otwarcia
Poniedziałek - piątek: 9:00 - 20:00
Kontakt:
+48 792 552 777
centrum@medicor.krakow.pl

Przejdź do formularza kontaktowego